Твърдението им е заради нов регламент от Брюксел

Проект на нов европейски регламент внесе смут сред земеделските производители в България. Текстовете, които се обсъждат в Брюксел, засягат производството и продажбата на семена. Земеделското министерство уверява, че няма риск за земеделието ни. Но растениевъди се опасяват, че регламентът ще им забрани да разменят, използват и продават семена от собствената си продукция. 

СНИМКИ ВИЖТЕ ТУК

Евродокументът ще бъде обсъден другата седмица. Тогава ще се съберат министрите на земеделието на всички страни-членки на Европейския съюз. текстове.

За да защитят местното си производство, земеделието без пестициди и старите сортове, общо 139 организации от цяла Европа изпратиха писма и се включиха в петиция, събрала вече близо 170 хиляди подписа.

В писмо до NOVA от Европейската комисия отговориха на притесненията на земеделците, че за традиционните местни сортове важат по-малко правила, които ще бъдат допълнително облекчени. Както и че използването на собствени семена не е и никога не е било регулирано от законодателството на ЕС. 

Петров: България няма да подкрепи регламента за забрана за използване на собствени сортове семена

Вече 20 години Росен Петракиев и семейството му се грижат за зеленчукова градина. А перлата в нея са доматите. Разсадът за някои от тях е предаван от поколения наред.

„Ние отглеждаме над 20 сорта – ние си събираме семената, други са от различни семенни къщи, като си подбираме сортове по вкусови качества, а не по количествени добиви”, каза земеделският производител Росен Петракиев.

Проектът за нов регламент на Брюксел  разтревожи производителите – че ще бъдат задължени да загърбят традициите си в земеделието.

„Основната цел е да прокарат по-широк пазар на големите корпорации, произвеждащи и семена, и препарати за растителна защита. Ако канализират нещата и ни вкарат в монопол задължително да купуваме определени семена – тогава те ще диктуват и цените, които задължително ще бъдат по-високи”, обясни Петракиев.

В дългосрочен план – старите местни сортове ще изчезнат не само от трапезата, но и от картата на България, смятат още земеделците.

Застраховка срещу апокалипсис: Международното хранилище за семена e в Норвегия

„Тези стари сортове трябва да отговарят на изискванията за хибриди – тоест да бъдат хомогенни, еднакви, но пък старите сортове са приспособими към местните условия и те ще ни направят независими”, заяви Светла Николова  от Сдружение „Агролинк”.

За NOVA от Европейската комисия заявиха, че новите текстове ще са не в ущърб, а в помощ на тези, които отглеждат и търгуват със семена, особено с местни традиционни сортове. 

„Правилата за сортовете за съхранение са допълнително опростени и разширени, за да обхванат новоотгледаните сортове, адаптирани към местните условия”, гласи позицията на ЕК до NOVA.

„Знам за един случай, където са намерили семена на 30 години в тавана на една къща – тези семена са оживели – това не може да се случи в хибридните семена”, каза Светла Николова.

В защита на местните български сортове се обяви и Земеделското министерство, което ще има думата при окончателното гласуване на регламента.

Родното производство поскъпна с 20%: Какви са причините  

„Пред нас не е стоял въпроса за ограничаване използването на такива семена. Няма нужда от въвеждане на нови допълнителни изисквания за фермерите - това е нашата позиция като министерство и ние ще я отстояваме”, заяви заместник-министърът на земеделието и храните Янислав Янчев.

Регламентът, който все още е на етап обсъждане, предвижда и уреждане на размяната на семена между земеделците. Тази дейност сегашното законодателство не позволява, пишат още от Еврокомисията.

Позицията на ЕК вижте тук: