Според него още от времето на предишното правителство, работата по законопроекта не е напреднала

Делата „шамари“ представляват съдебните процеси, които се стремят да откажат активисти и журналисти от публично оповестяване на информация. А кампания на АЕЖ търси 15 000 лв. помощ за Наталия Станчева след дело „шамар”.

Доклади: Увеличават се „делата шамари“ срещу медии и журналисти в България

„На 9 декември е Международният ден за борба с корупцията. Правото на достъп до информация, свободата на словото и борбата с корупцията вървят ръка за ръка. Без тази връзка не може да имаме гражданско общество и отчетни институции”, коментира адв. Александър Кашъмов, изпълнителен директор на Фондация „Програма Достъп до информация” в предаването „Твоят ден” по NOVA NEWS.

Мерките срещу делата „Шамари” – кога ще бъдат факт и какво ще включват

По негови думи, още от времето на предходната работна група при предишното правителство, работата по законопроекта срещу делата „шамари“ не е напреднала.

„Искам да призова ръководството на Министерството на правосъдието за повече внимание относно законопроекта, с който да се спрат делата „шамари” срещу граждански активисти. Те са с приоритетно значение, защото демокрацията не може да съществува, ако няма свобода на словото”, каза адв. Кашъмов.

Той обясни, че навсякъде по света този, който ангажира адвокат, си плаща за услугата. „Но разноските на ответника по тези дела трябва да може да се плащат задължително от ищеца, завел делото. Предвидено е те да могат и да се обезпечават. Фактът, че някой е завел такова дело, трябва да бъде съпроводен с даване на гаранция – сума пари за правната помощ на ответника”, добави адв. Кашъмов.

Целия разговор гледайте във видеото.

Редактор: Виктория Гетова