Д-р Николай Колев каза, че има проблем с контрола върху медицинските процедури

В продължение на шест години няма стандарт по пластично-възстановителна хирургия. Трябва да се преразгледа цялата система за естетични разкрасителни процедури. Това заяви председателят на Българската асоциация за закрила на пациенти и бивш член на Надзорния съвет на НЗОК Пламен Таушанов в студиото на "Твоят ден" по NOVA NEW.

Той подчерта, че извън медицинските центрове не може да се извършва инвазивна процедура – убождане. Трябва да има писмено съгласие за възможните рискове, допълни още Таушанов. Той беше категоричен, че „не може козметичка или друга, обявила се за специалист по естетична медицина, каквато не съществува в България, да поставя ботулинов токсин”.

„Според изпълнителния директор на „Пирогов” има липса на антидот”, каза още Таушанов.

Доц. Димитрова от „Пирогов“: Близък на пациент донесе блистери с лекарства, дадени му от Осипова

Д-р Николай Колев, член на Управителния съвет на БЛС, обясни, че позицията на организацията по отношение на ботулиновия токсин засяга принципни въпроси, на които трябва да се отговори. „А те са кой, какво и къде може да прилага даден лекарствен продукт в България”, каза той. И допълни, че другият проблем е свързан с контрола върху медицинските процедури, а той е в компетенциите на Министерството на здравеопазването и „Медицински надзор”. Колев посочи още, че проблемът не е в липсата на стандарт, а в това, че няма контрол кой какво извършва и дали има право да прави това.

Опасният ботулинов токсин: Коя е "лекарката" Арина Осипова - Гудз?

Припомняме, че в понеделник от Българския лекарски съюз излязоха с позиция по темата за ботулиновия токсин, изпратена до медиите.

"Във връзка нарастващите случаи на пациенти с усложнения след постaвяне на бутолинов токсин, Ви информираме, че ботулиновият токсин е лекарствен продукт, който се използва по лекарско предписание и се поставя от лекар в регистрирано лечебно заведение", посочват от БЛС.

"Апелираме преди да предприемете крачка към поставяне на ботулинов токсин, филъри и др., да проверите дали специалистът, към когото сте се насочили, е лекар. Справка, дали дадено лице има медицинско образование, може да се направи в публичния регистър на БЛС на следния линк: https://blsbg.eu/. Търсенето може да е по име или УИН - номер на лекаря, който му дава право да практикува. Ако лицето, представящо се за лекар, няма УИН номер, то това означава, че не е медик с медицинско образование завършено у нас или приравнено официално", призоваха от Съюза. 

Продължава разследването на поставения опасен ботулинов токсин

"В България ботулинов токсин, както и в почти целия свят, се регистрира като лекарство, каквото е всъщност. Същият продукт има фармакологични характеристики, като дозировка и начин на приложение, които както всяко едно лекарство лекарят е длъжен да спазва при употреба. Препоръчваме, освен проверка дали дадено лице е лекар и има право да практикува у нас да бъде проверявано и дали лечебното заведение, към което сте се насочили, е регистрирано като такова. Регистрите на лечебните заведения са публични и може да намерите на електронните страници на съответните Регионални здравни инспекции", подчертават от БЛС. 

И допълват: "За съжаление, у нас, липсата на строг контрол мултиплицира практиката немедицински специалисти масово да извършват медицински дейности. Държавата, в лицето на ИАМН, трябва да следи и да контролира кой извършва медицински процедури. Регионалните здравни инспекции осъществяват контрол по отношение на козметичните салони, които са обекти с обществено предназначение и нямат право да осъществяват такива медицински дейности".

Целия разговор гледайте във видеото.

Редактор: Цветина Петрова