Снимка: БГНЕС
Това съобщи финансовият министър на извънреден брифинг
348 млн. лева са постъпили по сметката на бюджета на Министерството на отбраната по споразумението за компенсация за предоставяне на помощ на Украйна. Това заяви финансовият министър Теменужка Петкова на извънреден брифинг преди редовното правителствено заседание в Министерския съвет.
Желязков освободи Людмила Петкова като заместник-министър на финансите
Според нея тези средства не са били заявени в прогнозата за декември и за януари 2025 г., свързана с постъпленията по бюджета на ведомството. "С тях се отбелязва подобрение на бюджетното салдо на ниво държавен бюджет и консолидирана фискална програма", добави Петкова.
"В изпълнение на две споразумения между Министерствата на отбраната на Дания и България за сътрудничество в областта на отбраната, одобрени през 2024 г., в края на януари в България са постъпили първо 265,9 милиона лева, а след това и допълнителни 82,5 милиона лева. Те се дават на МО над планираните разходи, като ще се разходват за материална поддръжка и превъоръжаване на българската армия. Постъпили са в края на януари, затова сега ги обявяваме", съобщи военният министър Атанас Запрянов.
Така с тези близо 350 милиона лева ще се намали дефицитът за януари. Преди дни Петкова обяви, че минусът за януари надхвърля 400 милиона лева, като уточни, че става въпрос само за държавния бюджет. Как изглежда изпълнението на бюджета за януари все още не е ясно, тъй като ресорното ведомство още не е представило последните данни. А новият бюджет се очаква да бъде представен до края на следващата седмица.
Премиерът Росен Желязков обеща бюджет на стабилизиране на публичните финанси. "Имам думата на Борисов, че ГЕРБ ще застане зад него, с оглед целите, заложени в програмата за управление на правителството. А именно отговаряне на критериите за членството в еврозоната от 1 януари 2026 г. Адмирирам заявката на ПП-ДБ, че ще подкрепи внесения бюджет. До 10 дни ще бъдат представени мерките по него", заяви той.
Как и откъде ще се намаляват разходите, така че да стигнат до заявените 40% от БВП, ще научат първо коалиционните партньори. Свиването до този процент означава, че държавата ще изхарчи 12 млрд. лева по-малко спрямо разчетите на служебната власт.