Какво казват българи, живеещи в чужбина?

Бойкотът на супермаркетите тръгна от Хърватия и бързо се разпространи в още няколко балкански държави. Поевтиняха ли наистина храните в тези страни? Краткотрайно поевтиняване, но повече продукти с таван на цените - това е резултатът, който българката Иглика Касабова забелязва след бойкота на търговските вериги в Хърватия.

„След двата масови протеста правителството включи и разшири списъка до 70 продукта, в които са въведени ценови ограничения. Това означава, че всеки от магазините, е задължен да предложи поне една марка с ограничена цена.”, обясни жената, която живее в Загреб.   

В отговор на очаквания бойкот: Магазини предлагат извънредни промоции на 13 февруари

Някои продукти, като яйцата, все пак поевтинели.

„За кратко, в момента все още има вериги, които ги предлагат по 15 цента, но средната цена преди бойкота беше около 30”, твърди Иглика.

В Северна Македония, в две поредни седмици гражданите бяха призовавани да не пазаруват. Диляна Колевска, която живее там от 25 години, не забелязва по-ниски цени след бойкотите.
„Реално намаление на цените няма. Само в тези конректни два дни беше забелязан значителен спад на потреблението. Значително поскъпване има на основните продукти – хляб, мляко и млечни – сирене, кашкавал. Ако говорим за месо, цените са отишли много нагоре”, твърди жената. 

Трябва ли държавата да се намеси в ценообразуването на храните

Първият път на призива се отзовали повече хора. Вторият път бойкотът бил по-слаб. Към днешна дата, ситуацията изглежда така:

„Реално намаление на цените има, но то е по-скоро символично и на ниво промоции”, смята Атанас Величков, жител на Северна Македония.

Бойкоти се очакват и в Гърция, където отчитат поскъпване между 30 и 60%. Протестът е насрочен за 19 февруари. ЗНВБ.

Високи цени, таван на надценки, бойкот: Пазарът на храните през погледа на експертите

Редактор: Габриела Винарова