Снимка: iStock
В центовете за временно настаняване в столицата капацитетът е запълнен
Държавата знае за близо 1900 бездомни у нас – но е възможно извън списъците им все още да са много хора без покрив над главите си. Какви алтернативи имат, за да не спят под открито небе? Седем приюта, които по данни към края на януари са запълнени на 90%. А още по-малко са свободните места в общо 16 Центъра за временно настаняване. В София местата са изцяло заети, а само днес на дежурните телефони на столична община са получени още 7 сигнала – и хората вече имат подслон.
Дом за Светозар са били социални институции, улици, пейки... А предпоследният е на Централна гара.
Където, по думите му, се научаваш на важните думи - „Благодаря“ и „Моля“.
Преди месец от минусовите температури го спасява социален работник. Новият му подслон е Центърът за временно настаняване в "Захарна фабрика".
"Навън животът е много по-суров отколкото вътре. Тук имаш семейна среда, има топлина, храна, условия за живот", споделя той.
В помощ на нуждаещите се: Католическата църква раздава дрехи и храна на бездомни
Над 600 души, които нямат постоянен дом, са приели подадената ръка за временен дом. Но други продължават да спят на открито.
Надежда Бачева уточнява, че ако хората не желаят, никой не може да ги прибере принудително в центровете за временно настаняване.
На приелите подадената ръка, общината и хранителната банка подсигуряват и допълнителни продукти.
"Има консерви, продукти за готвене, както и пакетирани сладки неща. Нашето желание е това да се случва всеки месец", допълва тя.
А на 20 февруари – както всеки друг четвъртък в последните 5 години – зад вратите на Центъра за временно настаняване в "Захарна фабрика" около 140 души получиха помощ. И надежда.
"Човек започва да се пита ние ли храним тях или те нас. Повечето като че ли са възрастни хора, които не могат да разчитат само на доходите си – сред тях има вероятно разбиващи сърцето истории. Бихме били много благодарни, ако някой помогне за раздаването и разбира се средства, които да отидат за закупуването на още храна", разказва Николай Нешков.
Всеки ден от седмицата в поне един храм в София нуждаещите се могат да се подкрепят с топъл обяд.
На 20 февруари в София започна раздаването на храна на бездомни хора. Организатори на събитието са Oбщината и Българската хранителна банка.
На територията на София има три центъра за временно настаняване. В тях има около 570 места, но през зимните месеци възможността за приемане на нуждаещи се е над 600 души.
Към момента капацитетът за настаняване е запълнен, а сред обитателите има и около 150 деца.
От Столична община посочиха, че Българската хранителна банка ще участва и с предоставянето на пакетирани храни, като добавка към раздаването на храна и топла напитки за тези, които отказват подслон. Всеки ден над 120 души получават помощ в храм „Света Параскева“, като тази инициатива ще продължи до края на март 2025 г.
Сигнали за бездомни хора, имащи нужда от подслон в студените дни, могат да се подават на Дежурния телефон за сигнали за бездомни 0889301054 - денонощен; 02/8035925 - Дирекция "Социални услуги" - в работно време, както и на телефон, 112 – при спешни случаи.