Още следващата седмица ще бъде представен доклад с предложения за комплексни мерки, посочиха от МВР

Министърът на вътрешните работи Даниел Митов разпореди всеобхватна проверка на състоянието на опасните участъци от пътната мрежа на територията на цялата страна. 

Компетентните полицейски структури в Главната дирекция „Национална полиция“ и областните дирекции на МВР ще проверяват дали опасните участъци, идентифицирани чрез интерактивната карта на Дирекция „Комуникационни и информационни системи“, са сигурни за движение и обезопасени съгласно издадените предписания на полицията, както и дали са издадени предписания за тях.

Още следващата седмица Митов ще представи на министър-председателя доклад с предложения за комплексни мерки, чиято цел е сериозно подобряване на пътната безопасност, както е записано и в програмата с приоритетите на правителството, посочиха от МВР. 

„Крайно време е да прекратим войната на пътя, която убива нашите деца и близки като се превръща в риск за националната сигурност на България. В рамките на законовите ми правомощия като министър на вътрешните работи няма да пожаля усилия и време, за да не допускаме повече по българските пътища да загива бъдещето на нашата нация“, заяви министърът.

След трагедията със Сияна: Ще помете ли гневът на хората чиновническата немарливост

„Категорично няма да приема „дежурните” оправдания, че са необходими нови промени в законите, свързани с пътната безопасност. Да, направени са и ще бъдат направени предложения, но дотогава МВР няма да стои безучастно и като регистратор на гише да вписва поредните жертви и ранени на пътя. Ние можем и в най-кратки срокове сме длъжни да предприемем конкретни мерки, които законът ни разрешава“, допълни министърът.

По разпореждане на и.д. главен секретар на МВР главен комисар Мирослав Рашков, още днес и утре необозначени автомобили с цивилни служители от Криминална полиция излизат по пътищата в страната, за да следят за нарушения на правилата за безопасно движение. Те имат за задача да заснемат и докладват агресивните водачи на леки и товарни автомобили, които са риск за останалите участници в движението. В координация с униформените служители, тези водачи със съответните превозни средства ще бъдат извеждани от пътния трафик за налагане на санкции, съобщиха още от МВР. 

След протеста в Плевен снощи заради смъртта на 12-годишната Сияна, от неделя в града започва подписка. Тя ще е с искане за оставката на председателя на Управителния съвет на Пътната агенция.

В понеделник е организиран протест пред Съдебната палата и парламента в София. Междувременно следствените действия на мястото на трагедията да продължат, като се вземат проби от настилката на пътя.

На 12 април ще тръгне автошествие от Плевен до село Телиш, където ще се проведе протест.

„Аз също имам деца и също съм по пътищата и знам в какво положение са пътищата, специално в Северна България. Пътят е кошмарен, но и ние хората също сме отговорни за това нещо, защото никой не спазва правилата. И точно за това апелирам всички шофьори - бъдете разумни и внимателни вие също имате деца, предполагам, нека не се стига до това нещо“, посочи Деница Петкова, протестираща.  

„Това са крайно безхаберни неща от страна не на една, а на много институции и смятаме, че с тази подкрепа, най-малкото, което е може да осигурим поне емоционално съпричастие на човека в нужда“, посочи Георги Христов, протестиращ.  

„Моля ви, излизайте, ако ние не искаме промяната, ако ние не искаме помощ - няма кой да ни помогне. Ако ние не искаме да ни управляват тия хора по-добре да излезем и да го покажем това нещо“, призова мъж от протеста.

Източник: МВР