
Снимка: iStock
Вековните гори заемат не повече от 4% от площта на всички гори у нас
Вековните гори са последните кътчета дива природа, останали на територията на нашата страна. Те пазят уникални примери за естествените процеси в природата и съхраняват генетичното и биологично разнообразие.
Какви са заплахите за старите „оазиси” в България?
Основна заплаха за старите гори у нас е извършването на сечи за дърводобив, които променят драстично характеристиките им и водят до изчезването на техните обитатели – голям брой защитени видове, които не могат да оцелеят в стопанисвани гори. Губят се и изключителните водоохранни и противоерозионни функции на тези територии, гласят заключения, направени от природозащитната организация WWF.
Снимка: Изпълнителна агенция по горите
Над 50% от последните вековни гори в страната не попадат в защитени територии. Това означава, че те не се ползват с висока степен на закрила и предназначението им може да бъде променено, което да доведе до изсичането им. Дори горите в природните и национални паркове не са в безопасност.
Вековните гори заемат не повече от 4% от площта на всички гори у нас и голяма част от тях не са защитени.
Снимка: iStock
Уникална карта на горите
За да покаже горския фонд на България, през 2014 г. българският екип на WWF разработи единствена горска географско-информационната система (ГИС) - „Горите в България". Тя показва териториалното разпределение, вида, собствеността, дали гората попада в защитена територия или зона, както и дали притежава характеристики на гора с висока консервационна стойност и много други. ГИС платформата разполага с опция за точно локализиране, актуализира се периодично и е свободна за ползване. Картата вижте ТУК.
Защо са важни мъртвите дървета?
Всеки от нас, хората, има свои собствени предпочитания към дом, храна, приятели. Това важи и за горските обитатели. А гората не е еднообразна съвкупност от дървета - тя е променлива екосистема с разнообразие от места и условия за живот, пишат още от WWF.
Снимка: iStock
Любопитен факт е, че съхнещите дървета, повалените оголени трупи, гниещите дънери и падналите клони са най-богатите местообитания в здравата гора. Цели 30% от видовете в българските гори се хранят, крият или дори живеят в дървесината на мъртвите дървета. Това са кълвачи, синигери, сови и други птици, различни бозайници и голямо многообразие от насекоми, мъхове, гъби и лишеи.
Снимка: Изпълнителна агенция по горите
Освен че поддържа горския свят, мъртвата дървесина помага и на човека. Така например, тя е важна за регулирането на водния отток, т.е. - предпазва ни от наводнения и засушаване. Освен това сухите дървета защитават склоновете от ерозия и са важен фактор за смекчаване на ефектите от климатичните промени.
Седмица на гората
От 7 до 13 април 2025 г. България отбелязва 100-годишнината от първото провеждане на Седмицата на гората – професионалният празник на лесовъдската колегия. Юбилейното издание ще премине под мотото „Век от вечността в създаване, опазване и грижа“.
През цялата седмица на площада пред храм-паметник „Свети Александър Невски“ ще бъде позиционирана пътуващата „Горичка в количка“, която ще предложи за най-малките посетители интерактивни игри, за да научат повече за гората, да посадят семена и да отнесат вкъщи свое дръвче.
На 13 април „Горичка в количка“ ще се премести в Борисовата градина, където в рамките на инициативата „Лесовъд за един ден“ деца и родители ще могат да участват в състезателни игри.
През цялата седмица всички горски структури в цялата страна предвиждат редица инициативи, посветени на 100-годишния юбилей на празника. Събитията са свързани както със залесителни кампании, така и с обновяване на паметници, опазване на значими исторически места и отдаване на почит към личностите, допринесли за развитието на горското дело в България. На територията на цялата страна са предвидени и атрактивни занимания за деца. Цялата програма на събитията вижте ТУК.
Редактор: Маргарита СтоянчеваПоследвайте ни