
Снимка: iStock
В България такива трябва да бъдат построени в Плевен и Белене
Затворите в Плевен и Белене трябва да се превърнат в първите „зелени” у нас. Основната им сила е в това, че и двата се намират в природни паркове – „Кайлъка“ и „Персина“, каза за медиите началникът на плевенския затвор старши комисар Стефан Стефанов, цитиран от кореспондентът на БТА в Плевен Юрий Конов.
„Зеленият” затвор е съобразен с природната среда и не оставя голям въглероден отпечатък върху нея. Институцията в Плевен през последните години е натрупала опит. Всички сгради там са енергийно ефективни. Електроуредите, включително охранителните системи, са енергоспестяващи. Отпадъците се събират разделно. Другото ценно е, че те стават все по-евтини за данъкоплатеца.
Инициативата е част от проект „Засилване на двустранното сътрудничество между Норвежката корекционна служба и ГДИН чрез въвеждане на концепцията „зелени затвори” за подобряване на устойчивостта на пенитенциарната система в България”, финансиран от Фонда за двустранни отношения по програма „Правосъдие” на Норвежкия Финансов Механизъм.
Норвежката корекционна служба вече е интегрирала в своите затвори концепциите в областта на селското стопанство, биоземеделието, здравословните продукти, използването на самоподдържащи се енергийни ресурси и създаването на здравословна затворническа среда.
Какво представляват затворите в Норвегия
В свой материал от октомври 2024 г. АП разказва за двама братя, които стартират проект за разкрасяване на затвор в Калифорния, САЩ, където излежават присъди. Дейността им е вдъхновена от норвежкия подход към лишените от свобода, според който рехабилитацията в хуманни затвори сред природата води до успешна реинтеграция на осъдените в обществото. Това „работи" дори за извършителите на тежки престъпления.
Норвегия е изградила малки затвори в цялата страна, което позволява на хората да излежават присъдите си близо до дома си, казва пред АП Кристиан Мьоланд, доцент по социология в университета Агдер в град Кристиансанд. Норвегия е с едни от най-ниските нива на рецидивизъм в света. Според правителствената статистика делът на повторно осъдените в рамките на две години след освобождаването им през 2020 г. е 16%, като тази цифра намалява всяка година.
Снимка: iStock
Доцентът разказва още, че норвежката система за лишаване от свобода се основава на принципите, че хората трябва да бъдат „третирани достойно от добре обучен персонал“ и да имат „възможности за извършване на смислени дейности през деня“. Освен това те трябва да запазят основните си права. Така в Норвегия затворниците могат да гласуват, имат достъп до услуги като библиотеки, здравеопазване и образование, предоставяни от същите доставчици, които работят за всички останали, пише АП.
В Норвегия има и отворен тип места за лишени от свобода. Те се намират на острови, където се работи много в селското стопанство и се взаимодейства с природата. Най-известното такова място е на остров Бастой във фиорда на Осло, казва Мьоланд.
Дори Андерш Брайвик, който през 2011 г. уби 8 души при взрив в правителствена сграда в Осло, а след това застреля още 69 души във ваканционен лагер за младежи активисти, разполага с трапезария, фитнес и телевизионна зала. Стената на килията му е украсена с плакат на Айфеловата кула, а компания му правят папагали, разказва още АП.
За нуждата от екологично устойчиви затвори и опитът по света
Идеята за създаване на нормални и хуманни условия за хората в затворите се разпространява и на други места по света.
В американския щат Пенсилвания през последните години се прилагат някои елементи от скандинавския подход. През 2022 г. се разкрива програма, наречена „Малката Скандинавия“, в затвора в Честър, пише още АП.
Изменението на климата може да има сериозни последствия в затворите, тъй като създава рискове за здравето и безопасността на задържаните и работещите там, смятат от Междурегионалния институт на ООН за изследване на престъпността и правосъдието. Въпреки че затворите имат значителен екологичен отпечатък, те често са пренебрегвани в по-широките дискусии за устойчивото развитие. В същото време всички заинтересовани страни, включително лишените от свобода, могат да станат двигатели на промяната, като насърчават по-устойчиви практики.
Как затворите да станат „по-зелени”
Неправителствената организация Prison Journalism Project припомня, че затворите са места, които консумират огромни количества енергия. В една подобна институция лишените от свобода и служителите на затвора са заедно с голям административен и медицински персонал и всички те консумират енергия и произвеждат отпадъци.
Снимка: iStock
Според организацията затворите имат огромен екологичен отпечатък - изхвърлят се тонове остатъци от храна, използват се и се разхищават огромни количества вода, а осветлението, климатизацията, хладилните инсталации, пералните услуги, кухненските уреди и техниката, свързана със сигурността, използват огромни количества електроенергия. Слънчевата енергия, рециклирането на вода, земеделието и компостирането могат да се осъществяват успешно при малки разходи, пише още Prison Journalism Project. От там отбелязват, че превръщането на тези институции в по-екологични ще спомогне за това осъдените да се научат на отговорност.
В един от дадените примери проектът за слънчева енергия в затвора „Ривърсайд" във Филаделфия, включващ 45 слънчеви панела, осигурява постоянно снабдяване с гореща вода за душовете на затворниците и за пералнята. Други щати като Колорадо, Калифорния и Илинойс също въвеждат употребата на соларни панели. От организацията дават пример и с пречистването на отпадните води на територията на затвора. А благодарение на възможностите за „зелена" работа затворниците придобиват технически умения, които биха могли да се превърнат в бъдещи кариерни пътища в един развиващ се сектор, който помага на околната среда.
От Prison Journalism Project напомнят още, че ако затворите отглеждат земеделски култури на територията си, ще предложат по-добра храна на лишените от свобода и същевременно ще ги научат на нови умения в областта на селското стопанство.
Във Великобритания също откриха първия по рода си „зелен“ затвор
В края на февруари „Гардиън” съобщи, че правителството открива първия по рода си „зелен“ затвор, който ще увеличи с 1 500 места разрастващия се комплекс в Англия и Уелс. Затворът се намира в Източен Йоркшир и е един от най-големите във Великобритания.
Обектът е със соларни панели и термопомпи. Освен това са създадени около 600 работни места. Той е първият от четирите, които ще бъдат построени като част от програмата за създаване на 14 000 допълнителни места в затворите до 2031 г.
Откриването на новите килии следва месеци на предсрочно освобождаване на затворници, някои от които са излежали само 40% от продължителността на присъдите си, за да се освободи място за новопостъпващите в системата, пише още „Гардиън”.
Затворът е част от 10-годишната стратегия на правителството за капацитета на местата за лишени от свобода, която е на стойност 2,3 млрд. паунда и беше публикувана през декември. Тя включва 6 400 места в нови блокове в съществуващите затвори и 6 500 места, създадени чрез изграждането на нови затвори.
В този в Йоркшир ще има 24 работилници и съоръжения за обучение, които според правителството са насочени към рехабилитация на нарушителите.
Редактор: Ина ГригороваПоследвайте ни