Екип на NOVA посети една от черешовите градини в Централна България
Сряда е вторият пореден ден с минусови температури. Това е причината земеделски производители и собственици на овощни насаждения буквално да изпаднат в ужас заради замръзването на цветовете на дръвчетата. Притесненията им са, че щетите на овошките ще достигнат до 100%. Производители и собственици са категорични, че тази година на пазара няма да има българска череши и очакват големите предприятия да внасят основно от Гърция и Турция.
Екип на NOVA посети една от черешовите градини в Централна България, която е унищожена напълно. В района на Мъглиж, Казанлък и Павел баня овошките са поразени от неочаквания студ.
Кирил Димитров отглежда череши в Кюстендилско. Последният път, когато не е събрал реколта, е било преди 20 години. „Това ще е втората нулева година за черешата. Венчелистчето на цвета е здраво, но плодът вътре е унищожен. Това означава, че плод не може да има", обясни Кирил Димитров, производител на череши.
Загубите на земеделците в региона са огромни, въпреки усилията им да спасят овошките. „През нощта отново са ходили и са палили слама, за да могат да вдигнат температурите в градините”, обясни Огнян Атанасов, кмет на Кюстендил.
На сто процента са измръзнали и овошките в Централна България. „Няма една здрава череша. Това е тотал щета на всички масиви от Ветрен до Гъбарово. Вчера беше минус 4 градуса, днес - минус 7“, заяви Стойко Шутов, собственик на унищожена градина.
„Вие просто не знаете за какъв труд става въпрос. Колко се трудим и какво правим – кастрене, копаене, косене”, обясни Стойко Христов, земеделски производител.
Компенсират земеделците заради измръзналите овошки
Целта сега е да спасят овошките за следващата година. Приходи – не очакват, но разходите остават. „С колегите имаме пръскане, наемаме работници, имаме осигуровки и се чудим как ще изкарваме“, подчерта Илиян Колев, земеделски производител.
От Националната браншова камара „Плодове и зеленчуци“ заявиха, че загубите са повсеместни. „Едно 80 процента от територията на България и там, където са концентрирани големите производители имаме огромни щети“, обясни Цветан Цеков, председател на Национална браншова камара „Плодове и зеленчуци".
Има и друг проблем. „Застрахователите поемат риск при трайните насаждения за тези видове апокалиптични явления след 20 април. Тоест имаме застрахователи, но нямаме ефективна застраховка“, подчерта Цеков.
По-късно от трибуната в Министерския съвет Георги Тахов обяви, че до месец държавата ще компенсира земеделските производители заради измръзналата продукция.
„Това, което искам да съобщя, е на база метеорологичните условия и измръзванията на овошки, които засегнаха нашите земеделски производители. Искам да ги уверя, че по направление „Пропаднали площи”, както е техният случай, е наличен бюджет в достатъчни размери, за да бъдат покрити щетите. При 100% „Пропаднали площи”, ще компенсираме 80% от направените разходи. Парите са осигурени”, поясни земеделският министър.
Очаква се ударът по земеделците да се отрази на цените на пазара.
Повече гледайте във видеото.