Заведения ще затворят от 14:30 ч. до 19:30 ч

Представители на ресторантьорския и хотелиерския бизнес излизат на общонационален протест под надслов "Политици, не убивайте българския туризъм, не ни гасете лампите завинаги" с искане за запазване на диференцираната ставка на ДДС за сектор "Туризъм" от 9%. Акцията се провежда в сряда в София.

Протестиращите ще се съберат от 15:00 ч. до 19:00 ч. на столичния площад "Княз Александър I Батенберг", а заведения ще затворят в интервала между 14:30 ч. и 19:30 ч.

Протестното шествие е организирано от Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация, Българската асоциация на заведенията и Сдружението на заведенията в България. Те се обръщат към всички свои колеги да преустановят дейността си и да подкрепят каузата за съхранение на работните места и бизнеса.

На 7 април се състоя символичен протест "9 минути тъмнина за 9 процента ДДС" във всички заведения в страната, на 8 април беше организиран митинг шествие във Варна, а заведения бяха затворени от 15:30 ч. до 17:30 часа.

До крайните мерки се стига в резултат на многобройните призиви от страна на ресторантьорския бранш към властите за среща, на която да бъдат обсъдени предложенията за повишаване на събираемостта, както и аргументите на бранша за запазване на 9-процентния данък за клиентите на заведенията. Бизнесът многократно заяви, че връщането на ДДС ставката на 20% ще доведе до фалити, намалени обороти и съкращаване на кадри. От бранша напомниха, че страната ни е единствената държава в ЕС, която развива туризъм, и не е с намалена ставка за сектор "Ресторантьорство".

Ресторантьори блокират пътища заради повишаването на ДДС

Първата вълна от протестни действия се състоя през март. През втората половина на месеца председателят на Сдружението на заведенията в България Емил Коларов съобщи, че протестни акции е имало във Велинград, Пловдив, Варна, Монтана, Димитровград, Благоевград, Кюстендил, Велико Търново, Сандански, Ловеч, Благоевград, Симитли, Пазарджик и други градове.

Връщането на ДДС ставката за ресторантьорите до нивата ѝ отпреди COVID пандемията стана поетапно. През първата половина на декември 2023 г. депутатите удължиха диференцираната ставка от 9 на сто ДДС за ресторантьорите до 31 декември 2024 г. В средата на януари тази година парламентът прие окончателно на второ четене Законопроекта за събирането на приходи и извършването на разходи през 2025 г. до приемането на държавния бюджет. Не бяха допуснати за обсъждане и гласуване в пленарната зала редица предложения, сред които искането за удължаване на преференциалната ставка за ресторантьорите от 9 на сто.

"Заявили сме ясно, че няма да променяме данъчно-осигурителната тежест и ще внесем проект на бюджет с действащия Закон за данък върху добавената стойност", каза в началото на февруари премиерът Росен Желязков. 

Редактор: Иван Иванов
Източник: Екатерина Тотева, БТА