Президентът посочи, че вотът на недоверие е най-силният инструмент на опозицията в една парламентарна република

Президентът Румен Радев отхвърли всички обвинения към него и служебните му кабинети за пътните и енергийни договори сключени по време на управлението им. Такива бяха отправени от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов и министри от кабинета.

Днес Борисов обяви, че „Булгаргаз” е в технически фалит заради договора с „Боташ”. Според него най-важният въпрос е кой е накарал представителите на държавата да сключат споразумението с турската енергийна компания.

Реакцията на президента дойде от Гърция. Румен Радев защити служебните си кабинети като обясни, че именно те са започнали разкриване на „корупционния модел на Борисов“. Обвиненията пък за Боташ определи като лицемерие.
 


Държавният глава Румен Радев участва в десетото издание на Делфийския икономически форум. Събитието събира държавни и правителствени ръководители, представители на бизнеса и неправителствения сектор, които обсъждат перспективите за устойчиво развитие и конкурентоспособност. Във фокуса на международния форум са и въпросите, свързани с последиците от войните в Украйна и Близкия Изток, предизвикателствата пред енергетиката и икономиката, свързаността, европейското единство, бързото технологично развитие и други.

„Това е пореден форум, на който България утвърждава своята позиция на уважаван и търсен съсед, партньор, съюзник и това е много важно в един все по-оспорван свят. Това е много важно, защото страната се утвърждава все повече като един фактор на стабилност на Балканите. През последните години се превърнахме в стратегически партньори с Гърция. България винаги е била и ще продължи да бъде неразделна част от Европа. Винаги сме допринасяли за цивилизационното развитие на Европа с българската култура”, коментира още президентът Румен Радев.

Той обясни, че темите на форума обхващат геополитика, икономика, инвестиции, изкуствен интелект.
 


От Гърция държавният глава коментира и други актуални теми от обществено-политическия ни живот.

Войната по пътищата

Поредната смърт на пътя - на 12-годишната Сияна, доведе и до взаимна размяна на обвинения между властта затова чия е вината за лошото им състояние. Включително от управляващото мнозинство към служебните кабинети на президента.

„Прехвърлянето на собствените грехове върху другите, е запазена марка на г-н Борисов и хората около него. Служебните правителства започнаха разкритията на корупционния модел на предишното управление на Борисов. Когато тези хора обвиняват другите в корупция, те трябва да си дадат ясна сметка, че те самите дължат отговори”, заяви Радев.

Вотът на недоверие

Именно срещу корупцията опозицията в парламента внесе нов вот на недоверие срещу кабинета „Желязков“. Тема, по която президентът беше лаконичен.

„Не се меся и не коментирам парламентарни решения на партиите в НС. Вотът на недоверие е най-силният инструмент на опозицията в една парламентарна република. Когато няма силни мотиви, този силен инструмент постепенно девалвира”, посочи президентът.

Митата на Тръмп

„Много е важно това, че Европа запази своето единство по отношение на митата на САЩ. Новият канцлер на Германия Фридрих Мерц  каза, че Европа ще остане единна по отношение на митата. Според него работи по това да има нулеви мита между САЩ и Европа. Мисля, че разумът ще надделее, защото всички губят от тази сложна политика с митата”, добави Радев.

Договорът с "Боташ"

Румен Радев отговори и на други обвинения - тези за договор за „Боташ“.

„Лицеремие е да критикуваш договора с „Боташ", само преди година да си казвал, че е печатница за пари за българите, а днес да предлагаш капацитета на "Боташ", за да се внася американски втечнен газ за Европа. Междувременно пък скришом да внасяш руски газ, докато се обявяваш за евроатлантик”, коментира държавният глава.

Обществената реакция на случващото се в страната

Според Радев в България промените се случват само под обществен натиск. „Затова призовавам обществото да бъде нетърпимо към всички случаи на безхаберие, безстопанственост и явна корупция. Единственото оставащо средство е общественото несъгласие и възмущение", подчерта президентът.

„Всеки трябва да си вземе съответния урок. Огромен е интересът да се инвестира в България – имаме всички дадености и възможности. Българската икономика чака да бъде сериозно раздвижена. Българският парламент трябва истински да заработи, така че да създаде необходимите правни основи и рамки. Ние изобщо не оползотворяваме огромните възможности, които имаме”, добави още президента.