Възможно ли е да има дефлация у нас

Започва масовото предлагане на пресни български зеленчуци. От средата на юли пък се очаква да видим пикова най-ниска стойност на продуктите. Пазарът е много добре балансиран. Имаме спад в цените почти на всички зеленчуци - само прясното зеле е изключение заради по-малкото предлагане и е извън сезона. При плодовете е същата ситуация, като само при лимона има малко предлагане, но на по-висока цена. Това каза в студиото на "Твоят ден" председателят на Държавна комисия по стокова борса Владимир Иванов.

Без български плодове тази година: Кайсиите, прасковите и черешите измръзнаха

Поскъпването на храните на едро продължава, но се забавя, показват последните данни на ДКСБТ. 3 продукти са поскъпнали, 18 са поевтинели и един е без промяна. През март храните по стоковите борси са поскъпнали с 3.23 на сто, през февруари нарастването е с 1,37, през януари увеличението е с 1,16%, а от началото на годината повишението е със 7.10. 

"На годишна база 20% е увеличението на киселото мляко, имаме проблем в отрасъл "Животновъдство" още от COVID. Секторът на производството на пилешко месо и яйца е в много добро състояние. Има раздвижване, защото Великден за всички християни е на един и същи ден. Българските яйца са най-хубавите в Европа, призовавам да си купите от тях. Цената им най-много да се вдигне с 1-2 стотинки. Синият печат е ориентир, че месото е българско. Между 24 и 30 лева е агнешкото на килограм", заяви той. 

При основните месни, млечни храни и варивата 9 продукта са поскъпнали, 8 са поевтинели и един е без промяна. Най-много е поскъпнало киселото мляко в кофичка от 400 грама (+3.2% до 1.41 лв./кг), следвано от кравето сирене (+1.3% до 11.51 лв./кг), прясното мляко над 3% масленост (+1.2% до 2.44 лв./кг), пилешките кренвирши (+1.1% до 5.28 лв./кг), лещата (+0.9% до 4.50 лв./кг), пакетче масло 125 грама (+0.8% до 3.15 лв./кг) и кашкавала (+0.4% до 18.43 лв./кг). Най-много е поевтиняло брашното тип 500.

На свой ред икономистът Юлиан Войнов обясни, че през зимата има поскъпване на някои продукти, но през пролетта цените обикновено падат. "Годишната инфлация е на стабилно равнище от 4%. Не очаквам сериозен ценови натиск, имайки предвид глобалната икономика и тарифната война, а в средносрочен план се очаква ЕЦБ да намали лихвите - влизаме в цикъл за понижаване на цените или запазването на сегашните им нива. Цената на горивата се движи постоянно, 80 долара беше за барел, а сега е 60. Очаквам, че през април може да има дефлация в България", коментира той.

Целия разговор гледайте във видеото.

Редактор: Цветина Петкова