Форумът е част от най-голямата световна инициатива

Бургаския конгресен център бе домакин на мащабен Фестивал на роботиката, в който се събраха над 700 участника и 3 хиляди гости. Форумът е част от най-голямата световна инициатива за образователна роботика, провеждаща се в над 110 държави по света.

Конгресният център предложи емоция на участници от сред които и отбор от Тараклия, Молдова, които се включиха в първата лето лига и фестивал на легороботиката. Темата, която обедини проектите, е морско дъно и дълбините на океаните, а партньори на мащабния форум бе и Институтът по океанология към БАН и Община Бургас.

"Имаме 27 отбора от 18 града, близо 300 деца и техните ментори, които през последните шест месеца се подготвят за програмиране на различни мисии, определени от централата на състезанието", каза Михаил Ненов – зам.-кмет по образованието в Община Бургас.

"Фестивалът на роботиката е много повече от роботика. Това е едно преживяване за малки и големи деца и ученици, в което те се учат не само как да програмират роботи, но и как да работят в екип. Те развиват социално-емоционалните си умения, решават реални проблеми и работят по иновативен проект, който е пряко свързан с казус от реалния живот", посочи Валентина Венкова - Център за творческо обучение.

Ученици от 8-и до 12-и клас показаха иновативна работа в екип, разгръщайки изследователски и откривателски възможности. Всички те - изкушени от СТЕМ науките. Фестивалът премина при няколко формата.

Роботика в училищата: Доволни ли са учители и ученици от модерната технология (ВИДЕО)

"Дискавър е посветен на възраст между 4 и 6 години. Имахме няколко детски градини, които представиха своите проекти. Следващата фаза е есплор, която е за начален етап. Следва - чалендж - истинското състезание между роботите", обясни Ненов.

Децата създадоха иновативни проекти с морски обитатели и развити екосистеми.

С вдъхновение от дълбините на океаните, иновации и екипна работа отбор „Power Vortex“ стана големият победител в националния фестивал по роботика. Шампионът получава право да участва в предстоящото европейско първенство в Гърция. То ще се проведе в началото на другия месец - между 2 и 4 май, в Солун.

Фестивалът предложи на участниците редица иновативни игри и забавления и даде важен тласък на подрастващите да продължават още по-упорито да се вълнуват от науката и СТЕМ обучението.

Успоредно със самото състезание протича научен форум - фестивал на документалното кино, посветени на морските дълбини, с представители на Института по Океанология, българския антарктически институт. Това са филмът „Антарктика“ на Живко Константинов, показващ живота на учените на Ледения континент; филмът „Едно ледено лято“, представящ работата на 32-рата българска експедиция до Антарктида, както и безценният филм на Благой Цицелков „Първото плаване: 126 дни на борда“, който разказва за историческата експедиция на кораба „Св. св. Кирил и Методий“ до Антарктика.

Финалът на роботиката завърши с интригуващ хепънинг на Морска гара Бургас.

Репортер: Елена Танева

Повече гледайте във видеото.

Редактор: Цветина Петрова