Преди да бъде избран за глава на Ватикана, Анджело Ронкали е живял в България
В самото сърце на София, скрита зад скромна фасада и покрай забързаните стъпки на всекидневието, се намира една църква, която пази спомена за човек, стигнал до върха на Католическата църква — папа Йоан XXIII. Малцина знаят, че преди да бъде избран за глава на Ватикана, Анджело Ронкали е живял именно тук, в България. И до днес той е известен като „българският папа“.
Следи от святост в малка къща
Преди близо сто години, през 1925 г., Ронкали пристига в София само пет дни след кървавия атентат в църквата „Света Неделя“. Страната е в траур, страхът витае навсякъде. Но младият духовник не се поколебава — отваря вратите на католическата болница за ранените и заживява сред българите.
„Той беше в необичайна ситуация – вечерен час, силно полицейско присъствие. Но не се уплаши“, разказва отец Ярослав Браткевич, който днес служи в същия храм и пази спомена за Монсеньор Ронкали – с вяра, сърце и уважение.
Мост между религии и хора
Ронкали не се страхува нито от земетресения, нито от различията между хората. Когато земята се разтърсва край Чирпан през 1928 г., той отива лично – живее в палатка, прегръща пострадалите, независимо от вярата им.
„С православните, с католиците, с протестантите, с мюсюлманите – той говореше с всички. Това е послание, което е повече от актуално днес“, казва отец Ярослав.
За него, най-свидното доказателство за присъствието на Ронкали в храма е клекалото, на което бъдещият папа е коленичил в молитва. „Тези стени са напоени с неговата вяра“, добавя той.
Връзката с царското семейство
Къщата зад олтара, скрита в тихия двор на храма, е била домът на Ронкали в продължение на седем години. Днес там се помещава радиото „Аве Мария“, но споменът за присъствието му е жив. В тази къща той е посрещал хора, включително цар Борис III и царица Йоана. Именно той играе ключова роля в деликатните преговори между Ватикана и София за брака на католическата Джована с православния Борис.
„Тогавашната царица дори шеговито му казала: ще се видим, когато станете папа. И години по-късно, когато това се случва, тя наистина се среща с него – вече като вдовица“, споделя отец Ярослав.
От София до Ватикана – и обратно
И до днес духът на Йоан XXIII е жив в църквата и сред хората, които я посещават. Папа Франциск, негов наследник по дух и философия, също не забравя България. По време на последната си публична поява във Ватикана, отец Ярослав му напомня, че идва от София.
„Той ни поздрави и спомена за българското кисело мляко – нещо, което беше опитал и харесал още през 2019 г., при визитата си у нас“, усмихва се отецът.
Светлина на Възкресение
В нощта на Възкресение Христово, когато католици и православни християни в България празнуват заедно, отец Ярослав отправя едно просто, но силно послание:
„Нека тези радостни дни бъдат време, когато се доближаваме до Христос и търсим всеки ден общението с Него. Нека строим мостове, а не стени.“
И както някога Ронкали вървеше по улиците на София, днес неговата светост още се усеща – тиха, но жива, скрита зад един олтар в една стара къща. И напомня, че най-силната вяра е тази, която свързва.
Повече по темата гледайте във видеото.
Последвайте ни