Снимка: gettyimages
Той беше най-възрастният действащ папа в новата история
Почина главата на Римокатолическата църква папа Франциск. 88-годишният духовник в миналото се е сблъсквал с множество здравословни проблеми, включително хронична болка в коляното, ишиас, а има и няколко операции.
Възрастта на папа Франциск
Франциск е роден на 17 декември 1936 г. Той беше най-възрастният действащ папа в новата история и възрастта му беше сериозен фактор за продължаващите му здравословни проблеми.
СНИМКИ ОТ НЯКОИ ОТ НАЙ-ТРОГАТЕЛНИТЕ СРЕЩИ НА ПАПАТА С ВЯРВАЩИТЕ ВИЖТЕ ТУК
Папа Лъв XIII държи рекорда като най-възрастен действащ папа. Той служи като глава на католическата църква от февруари 1878 г. до смъртта си на 93-годишна възраст през юли 1903 г.
Контекстът на здравословните проблеми
Притесненията за здравето на папа Франциск нараснаха през последните години, след като той няколко пъти беше настаняван в болница и претърпя операции. В допълнение към респираторните проблеми, той имаше анамнеза за белодробни усложнения, тъй като част от белия му дроб е била отстранена в младостта му.
Неговата продължителна хоспитализация доведе до отмяна на няколко събития във Ватикана, включително планирани чествания на Светата година.
Интересни факти за папата
Папа Франциск, роден като Хорхе Марио Берголио, беше лидер на Католическата църква от 2013 г. Той е първият папа от Южна Америка.
През целия си мандат той се сблъсква със здравословни премеждия, включително операция през 2021 г. за отстраняване на част от дебелото му черво и последваща процедура през 2023 г. на коремна херния. Освен това той използваше инвалидна количка или бастун поради хронична болка в коляното и ишиас.
Кой ще бъде следващият папа? Кардиналите с най-големи шансове
Последният болничен престой на Франциск не е първата ситуация, която поражда страхове за неговото здраве. През 2023 г. папата беше приет в болница заради пневмония. Той беше изписан след три дни, а докладите показаха, че състоянието му е било сериозно.
Как аржентинецът стана папа?
Франциск беше избран за лидер на Католическата църква на 13 март 2013 г. след оттеглянето на папа Бенедикт XVI. Неговото папство е белязано от усилия за модернизиране на църквата, решаване на проблемите на социалната справедливост и насърчаване на междурелигиозния диалог.
Кой ще бъде следващият папа?
Изборът на нов папа ще следва традиционния процес на конклава. Кардинали от цял свят ще се съберат в Сикстинската капела във Ватикана, за да гласуват кой да е новият католически лидер.
Последните дни на главата на Римокатолическата църква
Въпреки че не е посочен ясен приемник, няколко висши духовници са сочени като потенциални кандидати. Сред тях са кардинал Пиетро Паролин, кардинал Луис Антонио Тагле и кардинал Робърт Сара. Решението в крайна сметка ще бъде взето от Колегията на кардиналите.
Какво друго предстои?
През февруари стана ясно, че Швейцарската гвардия, която защитава 88-годишния папа, репетира погребението му, като членовете ѝ са под полицейски час, тъй като се „подготвят за смъртта на понтифика”. Преди време самият папа разкри, че вече е „подготвил” гроба си.
След промени, въведени именно от Франциск, Светият отец не може да почине в лечебно заведение, а това трябва да се случи във Ватикана. Така беше и с тежко болния папа Йоан Павел II.
Ритуалът посочва, че би трябвало папата да е заведен в частната си молитвена капела, където е издъхнал. Предстои да бъде изпълнена погребална меса във ватиканската базилика, където тленните му останки ще бъдат изложени в ковчег. После ще бъде погребан в специално място в римската базилика „Санта Мария Маджоре”.
Снимки: gettyimages, архив
ВСИЧКО ЗА КОНЧИНАТА НА ПАПАТА И КАКВО СЛЕДВА ЗА ВАТИКАНА ЧЕТЕТЕ ТУК
Последвайте ни