Защо фирми са принудени да търсят нови пазари и има ли риск от затваряне на производства?

Шивашките фирми у нас са принудени да търсят нови пазари заради наложените от Доналд Тръмп по-високи мита на индустриалните стоки. Очаква ли се китайският внос да се пренасочи към Eвропа? Може ли това да е удар за местните производители, а за клиентите изборът да бъде дрехи на ниски цени, но със съмнително качество? Ще се наложи ли някои производства у нас да затворят?

„Българският текстилен бранш понася удари от нерегламентирания внос от доста отдавна. Освен това понасяме и удари на вътрешния пазар, тъй като сме обявени за ниско технологичен и неприоритетен за държавата бранш. Това ни прави автоматично аутсайдери при кандидатстването по редица проекти”, каза в ефира на „Здравей, България” Антоанета Антонова, собственик на шивашка фирма в Русе.

Търговската война между САЩ-Китай: Какъв ще е ефектът от митата върху глобалната икономика

По думите ѝ изборът пред голяма част от фирмите в бранша е да намалят производството си, да освободят хора или напълно да спрат работа. Целта на промените е да се отговори по адекватен начин на случващото се на пазара, коментира Антонова. И подчерта, че изход от ситуацията има, но трябва да се приеме регламент, в който да има закон за браншови организации и държавата да влезе в своята роля.

"Тя трябва да наложи мита и такси на малките пратки от Китай, които заливат пазара ни. Ако това не се случи, българският бизнес загива", категорична е Антонова.  

Повече по темата гледайте във видеото.