Уникалната ботаническа колекция от царско време е застрашена, а институциите спорят чия е отговорността

Дърветата и видовете в парк „Врана“ са пренасяни от царската фамилия поколения наред. Само за няколко месеца обаче два инцидента с паднали дървета едва не завършиха фатално, след като огромни клони се сгромолясаха върху движещи се автомобили. В първия случай жена пострада сериозно.

В неделни дни алеите обикновено са пълни с хора, които плащат вход, за да се насладят на ботаническото богатство. Днес те не са празни, но много от дърветата вече имат ръждиви, изсъхващи листа. На площ от около 100 хектара растат близо 100 различни вида дървета и храсти.

Загива ли паркът "Врана"? Защо Симеон Сакскобургготски обвини държавата в безстопанственост

Паркът е създаден в началото на XX век от цар Фердинанд – страстен ботаник, който е внесъл растителни видове от цял свят. За съжаление, според администрацията на царското семейство, някогашната „райска градина“ днес се е превърнала в джунгла. Уникални дървесни видове загиват поради липса на напояване. Сотиците дървета са в лошо състояние и застрашени от падане.

От Столична община заявиха, че теренът е обследван и към държавата са изпратени предписания за необходимите действия. От областната администрация обаче отговориха, че паркът все още не е преминал в държавно управление и продължава да бъде под контрола на Столична община.

Сакскобургготски: Паркът "Врана" загива, вече не е гора, а джунгла (СНИМКИ+ВИДЕО)

От царското семейство задават въпрос – ако никой не е официален собственик на парка, кой прибира парите от входните такси?

Докато институциите си прехвърлят отговорността, бръшлянът бавно, но сигурно завзема територията, оставена от умиращото зелено наследство.