
Снимка: Getty images
Това е повратна точка, дала началото на един нов път – от вражда към сътрудничество
Стотици градове в Европа ще бъдат залети от паради, шествия и мемориали тази седмица, тъй като съюзническите страни отбелязват 80-ата годишнина от Деня на победата в Европа.
Всяка година континентът чества събитието, превърнало се символ на мира, единството и солидарността между европейските народи. Това е повратна точка, дала началото на един нов път – от вражда към сътрудничество. Чества се победата на съюзниците над нацистка Германия.
Капитулацията е момент на празненство за военнослужещите мъже и жени, които се сражавали с армиите на Адолф Хитлер, както и за цивилните в цяла Европа, които са били бомбардирани след нахлуването в Полша през 1939 г.
Отбелязваме празника на Европейските общности
Снимка: Getty images
Събитието е едно, но датите, на които се отбелязва, са две. Коя е вярната?
⇒ За западната част на континента Ден на победата е 8 май
⇒ За източната - 9 май
Причината е разликата във времето, когато е подписана капитулацията на хитлеристка Германия. Генерал Дуайт Айзенхауер, върховен главнокомандващ на съюзническите сили в Европа, всъщност приема безусловната капитулация на нацистка Германия в 02:41 ч. местно време на 7 май на церемония в Реймс, Франция. Въпреки че новината е изтекла още същата вечер, официалното съобщение е отложено за следващия ден. САЩ, Великобритания и Франция се опитват да разрешат различията си със Съветския съюз, който смята, че капитулацията не признава жертвите, които войските му са направили за осигуряване на победата, пише Associated Press.
Съюзническите страни отбелязаха Деня на победата в Европа
Снимка: Getty images
Втори документ за капитулация е подписан около полунощ на 8 май в Берлин, удовлетворявайки съветските опасения. Русия празнува това, което нарича Ден на победата, на 9 май.
През 2008 година 9 май става и Ден на Европа, посветен на мира и обединението.
Поглед към събитията, довели до Деня на победата и неговото значение:
• Падането на Берлин
Съветските сили започват нападението си над Берлин на 16 април 1945 г., докато съюзниците все още се борят през Западна Германия. Хитлер се оттегля в бункера си под Райхсканцеларията, където се самоубива на 30 април. Последните защитници се предават на 2 май.
• Последни капитулации
Денят на победата в Европа идва след поредица от капитулации. Първата се случва на 29 април в двореца Казерта, близо до Неапол, Италия. Там британският фелдмаршал Харолд Александър приема капитулацията на германските и италианските сили в Италия и Западна Австрия. Пет дни по-късно фелдмаршал Бернард Монтгомъри приема капитулацията на германските сили в северозападна Германия, Дания и Холандия. в Люнеберг Хийт, южно от Хамбург.
Паради за 80-ата годишнина от края на Втората световна война отбелязват Деня на победата в Европа
Накрая е подписана безусловната капитулация на всички нацистки сили в Европа, първо в Реймс, а след това и в Берлин.
Снимка: Getty images
• Горчиво-сладък момент
Денят на победата в Европа е време както за размисъл, така и за празненства. Докато много хора палят огньове и се радват, други мислят за това, което са загубили. Светът трябваше да се справи и с Холокоста, след като настъпващите армии разкриха ужасите на нацистките концентрационни лагери, където милиони евреи са маерили смъртта си.
„Това беше просто голямо изпускане на пара. За хиляди хора победата беше примесена с тъга, защото техните близки нямаше да се върнат у дома“, казва Дан Елин, историк от Университета на Линкълн във Великобритания.
Редактор: Габриела ВинароваПоследвайте ни