
Снимка: БГНЕС
Председателката на Европейската комисия заяви в Брюксел, че е имала „добри разговори” с американския президент
След като американският президент Доналд Тръмп заяви, че се надява да се срещне с „фантастичната“ Урсула фон дер Лайен, шефката на ЕС отвърна: „Обичам комплиментите като цяло“.
„Тя е толкова фантастична. Надявам се да се срещнем",, каза Тръмп, докато представяше търговското споразумение между САЩ и Великобритания на 8 май - първото му такова, откакто обяви глобалната си тарифна война.
„Голямата работа на Европейския съюз е, че много искат да сключат споразумение. Всички искат да сключат споразумение със Съединените щати, така че ние правим точно това“, добави Тръмп.
Попитана за коментарите на Тръмп, Фон дер Лайен се усмихна, преди да премине към работата, като подчерта важността на договорено решение.
Тръмп: Очаквам с нетърпение да се срещна с Лъв XIV
Представителката на Европейската комисия заяви в Брюксел, че е имала „добри разговори“ с Тръмп по телефона и на погребението на папата миналия месец, предаде АФП.
„Но за мен е важно, ако отида в Белия дом, да имам пакет, който можем да обсъдим. Така че трябва да е конкретен и искам да имаме решение, с което и двете страни да сме съгласни. Това е работата, която вършим в момента“, добави тя.
Няколко страни се наредиха на опашката за преговори с Вашингтон, за да избегнат най-тежките мита на Тръмп, които варират от 10% до 145% за Китай – основната мишена на Тръмп.
През април американският президент обяви 20-процентни мита върху повечето стоки от ЕС, както и по-високи мита върху десетки други страни, но оттогава замрази мярката до юли.
Доналд Тръмп обяви, че САЩ са постигнали търговско споразумение с Обединеното кралство
Той обаче запази „базови“ 10-процентни мита върху вноса от целия свят, включително от 27-те страни от ЕС.
Тръмп заяви, че сделката с Великобритания ще бъде първата от много други и че се надява трудните преговори с ЕС, както и с Китай, да дадат скоро резултати.
Великобритания направи сериозни усилия, за да избегне митата на Тръмп, които републиканецът настоява, че са необходими, за да се спре „ограбването“ на САЩ от други страни.
Британският премиер Кир Стармър започна офанзива на чара още през февруари, когато пристигна в Белия дом с покана от крал Чарлз III за историческа втора държавна визита на Тръмп.
Наградата дойде с търговското споразумение, което намалява износните мита за британските автомобили, които според Великобритания ще паднат от 27,5% на 10%.
Редактор: Габриела ВинароваПоследвайте ни