Вижте колко нарушители бяха заловени за едно дежурство на униформените

Серия с инциденти с тротинетки потресоха обществото ни през изминалата седмица, а това наложи и нови мерки на полицията. Органите на реда вече действат под прикритие срещу нарушителите, а статистиката с пострадали расте.  Само за 10 дни - 10 деца тежко пострадаха след инциденти с електрически тротинетки в различни краища на страната. Всички ранени са били непълнолетни, дори малолетни - и не са носили каски. Това провокира екип на NOVA да провери как преминава едно обикновено дежурство на патрула под прикритие, който от тази седмица вече следи и за нарушители на електрически тротинетки. Само за час получихме десетки сигнали. Не липсваха и инциденти. 

Вече знаем, че МВР дебне в небрандирани коли за джигити. А на мушка вече са и шофиращите тротинетки.  Малко преди 17 часа се заформя час пик не само за автомобили, но и за хората на тротинетки. Оперативният полицай ни казва, че най-честите нарушители на закона са деца. Голяма част са под 14 години.

"Най-честите нарушения са, че се движат по двама. И се движат по пътища, на които скоростта е над 50 км/ч", твърди униформеният. 

Цивилните патрули на пътя: Как работят новите необозначени полицейски коли

След минути получаваме първия сигнал. Установява се, че нарушителите с торинвтка са без каски. И карат в бус лентата. Оказва се, че водачът на тротинетката дори не знаел, че трябва да бъде с каска. 

Получаваме и сигнал за инцидент с дете на тротинетка. На място са пристигнали униформени полицаи и линейка, а момчето е транспортирано до "Пирогов". Мина  разказва на екипа на NOVA, че тийнейджърът се е блъснал в колата ѝ.

"Стоях на аварийни и той се блъсна в мен. Неговите приятели казаха, че е гледал настрани. В същия момент аз съм спряла и той се блъска в мен. Беше добре, беше адекватен, но си извади рамото. И затова викнах 112. Дойде екип, полиция, линейка, взеха го. Аз съм добре, колата ми е ок. Но за мен най-важното е той да е добре. Много се уплаших", разказва жената. 

Мина споделя, че 17-годишното момче е носило каска и това е спасило живота му. "Оказа се, че има каска. В противен случай можеше да има много по-сериозни увреждания. Можеше да има мозъчно сътресение", твърди жената. 

След поредицата от инциденти: Предлагат задължителна шофьорска книжка за водачи на тротинетки

Затова журналистът Лияна Панделиева настоява за повече внимание към безопасността. "Една каска вече ми спаси живота при едно инцидентно падане от кон, когато аз самата се почувствах много зле. Но благодарение на това съм останала жива", разказва тя. 

 Прави и проучване - в Съединените щати жертвите при инциденти с тротинетки са 18. "Сравнено с жителите на България нашите жертви са 22 пъти повече. А спрямо жертвите в Германия - ние сме 5 пъти повече", посочва журналистът. 

Данните на полицията показват, че от началото на годината у нас са се случили 113 произшествия с 95 ранени в инциденти с тротинетки. Спрямо първите 4 месеца на миналата година произшествията са с 34 повече, а ранените с 29.

"В повечет случаи нарушителите са малолетни - след 12-годишна възраст. Родителят знае  какво прави детето му - в крайна сметка някой трябва да я купи тази тротинетка. С тяхно знание се качват децата и карат", твърди униформеният, с когото е екипът ни. На края на смяната си, оперативният полицай апелира родителите да купят каски на децата си, които са в пъти по-евтини от тротинетките.

Повече по темата гледайте във видеото.