Ще консолидира ли искането на Радев управляващото мнозинство

Президентът Румен Радев внася предложение в парламента за произвеждането на референдум за еврото с въпрос „Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута „евро” през 2026 г.?”.

Политологът доц. Татяна Буруджиева определи действията му като "отработен пиарски ход".

"В петък вечер не се подготвя съобщение без цел. Показателен е таймингът. Става въпрос за поредица от събития, която се нарича събитиен ред. Президентът категорично държи да продължи десета година вече да се съизмерва с политическите лидери. А това, според мен не му е работа. Радев е уникален заради начинът и мястото, на които е избран, представлява една цяла институция и е държавник, не е просто политик. Не се опитва да покаже колко необходим е на народа, а забърква политически каши. С искането си за референдум какво ще покаже? Какво подкрепя всяка партия ли, сякаш не е било ясно досега. Въвеждането на еврото може да активира радикални настроения. Около президентските избори догодина има хоризонт за ново политическо събитие. В момента обаче мнозинството е стабилно по темата с еврозоната - президентът ще покаже наличието на спойка. Когато се въведе еврото, целта е хората да си спомнят, че президентът е бил борец срещу него", отбеляза доц Буруджиева.

Румен Радев внася предложение в парламента за референдум за еврото

Експерти по конституционно право коментираха, че референдумът, предложен от президента Румен Радев, задава въпрос, който Конституционният съд у нас е решил още миналата година. 
Същевременно формациите, които са против, вече имат план как да действат по отношение на референдума за приемане на еврото. А той е именно предложението да мине ударно – първо през парламентарните комисии, след това и през залата и до края на следващата седмица предложението за референдум да бъде отхвърлен.

На свой ред политологът доц. Милен Любенов смята, че искането на президента в този момент е трудно обяснимо. 

"Виждаме преобръщане на 180 градуса на позицията на Радев, защото той не е бил критик на еврото. Казвал е дори какви може да са позитивите от въвеждането му. По-скоро изявлението му е свързано със средносрочни намерения за създаване на собствена партия, консолидирайки антиевропейските настроения. Факт е, че консолидира същевременно и управляващото мнозинство. През 2026 г. от Радев можем да очакваме и други политически действия. От "Възраждане" разбират, че искането на президента ще засегне техния електорат за в бъдеще. В чужбина популистите също искат референдуми, за да спечелят обществена подкрепа. Пример е искането на Орбан в Унгария, който иска общонационално допитване за членството на Украйна в ЕС", коментира политологът в студиото на "Твоят ден".

Държавният глава подчерта, че всеки опит на политическите сили да представят предлагания от него референдум като „за” или „против” европейското бъдеще на България, ще бъде груба манипулация. Междувременно секретарят на президента по правните въпроси Крум Зарков се оттегли от поста си с аргумента, че искането на държавния глава е за „референдум по конституционно недопустим въпрос”.

„Референдум по конституционно недопустим въпрос”: Крум Зарков се оттегля като секретар на президента

От своя страна политологът Слави Василев подчерта, че президентът усеща, че в обществото има напрежение относно еврото. "Това е неизяснен въпрос откъм последствия - хората се притесняват за джоба и покупателната си способност. Затова президентът реши мъжки да използва инструмент, който е в прерогативите му. Това е конституционно допустимо в правомощията му, НС може да приеме или отхвърли предложението му, което е политически адекватно. Допитването до хората е въпрос на уважение", коментира Василев. 

Анализаторът Георги Харизанов определи хода на Румен Радев като "нескопосан опит за саботаж на членството ни в еврозоната". "Той сплоти мнозинството в парламента и му даде смисъл да съществува. То не е просто коалиция срещу нови избори, а за потвърждаване на европейския път на България и това страната да е гласна буква за взимане на решения във връзка с еврото", заяви той. 

Политологът Любомир Стефанов на свой ред пък посочи, че вероятно ИТН ще подкрепят приемане на предложението на президента. "Това е нейна принципна позиция. Те са "За" еврото, но и подкрепят изразяване на мнението на народа. Крум Зарков прояви политическа позиция и инстинкт, показа отношението си към въпроса. България не трябва да прави референдум за еврото, защото малцина имат експертиза по темата. Европейският валутен съюз има дълбочина, която не е възможно да се достигне за няколко седмици. Другото е див популизъм", заяви той.

 

Повече по темата гледайте във видеата.

Редактор: Цветина Петкова