Двете страни официално издигнаха двустранните си отношения до ниво „стратегическо партньорство”

България и Япония официално издигнаха двустранните си отношения до ниво „стратегическо партньорство“. Това се случи днес в резиденцията на министър-председателя на Япония. 

„Всяка инвестиция от Япония в България е ценна, защото техният модел за правене на бизнес е пример, който можем да следваме, за да постигнем още по-високи резултати”, заяви президентът Румен Радев по време на бизнес форум в Токио, организиран от българското посолство в Япония и Японската организация за външна търговия JETRO. Държавният глава, който е на официално посещение в страната проведе среща в централата на JETRO с председателя на организацията Норихико Ишигуро и нейния президент Сусуму Катаока.

„България и Япония споделят дългогодишно традиционно приятелство и ефективно партньорство, което продължава да се развива успешно във всички области, както виждаме и днес, в двустранен политически диалог и сътрудничество на международната сцена, в икономиката и науката, културата и образованието. Затова приемам с изключително задоволство подписаната преди малко от нас декларация за стратегическо и съм уверен, че това е изключително важна стъпка в историята на нашите отношения", поясни той.

„Две държави, които споделят общи ценности, принципи до нивото на стратегическо партньорство. В днешния свят, в който международната общност е изправена пред множество предизвикателства, сигурността в евроатлантическия и тихоокеанския регион, става все по-тясно свързана", заяви Шигеру Ишиба.

Във фокуса на срещата и икономическия семинар бяха перспективите пред двустранните търговско-икономически отношения между България и Япония. Във форума се включиха представители на българския бизнес в областта на индустрията, високите технологии и научните изследвания, част от делегацията, водена от президента Румен Радев в Япония, както и представители на близо 150 японски компании, които проявяват интерес за реализацията на свои проекти у нас. Държавният глава ги призова да не се колебаят и да инвестират в България, като открои предимствата, които страната ни предоставя на чуждестранните инвеститори, сред които стратегическо географско положение, образовани и подготвени млади хора и благоприятна данъчна система. Румен Радев посочи, че президентската институция ще продължи да съдейства за ползотворното сътрудничество между българския и японския бизнес.

Радев: От години с Япония развиваме отношения на истинско приятелство, взаимно доверие и уважение

„Не сме тук, за да търсим търговски възможности, а партньори и приятели, за да изградим успешно дългосрочно сътрудничество в различни области от взаимен интерес", подчерта президентът, като добави, че за изграждането на ползотворно партньорство необходимите предпоставки са политическа воля и подкрепа, както и споделени ценности, а те са налице в отношенията между България и Япония. Държавният глава припомни срещите си с император Нарухито през 2019 г. и по време на настоящата визита в Япония, както и с премиера Шиндзо Абе и подчерта, че тези срещи и днешното подписване на Декларация за установяване на стратегическо партньорство с министър-председателя Шигеру Ишиба са доказателство за солидната политическа основа, на която ще продължи да се развива партньорството между България и Япония.

Президентът открои българския IT сектор, който може да се похвали с най-големия брой специалисти в тази сфера на глава от населението в цяла Европа. Държавният глава отбеляза също така, че сред предимствата на страната ни е работещият в България единствен на Балканите институт, специализиран в разработването на изкуствен интелект INSAIT. Институтът привлича някои от най-големите умове и таланти от водещи академични, изследователски и бизнес организации от цял свят. През 2023 г. INSAIT и Националната научно-изследователска агенция на Япония RIKEN подписаха меморандум, предвиждащ работа по проекти, общи изследователски и докторантски програми в областта на изкуствения интелект,  роботиката, машинното обучение, компютърното зрение и др. През 2024 г. японската компания „Тойота“ обяви, че ще финансира изследвания на INSAIT в сферата на роботиката и изкуствения интелект.

Предварителните данни за 2024 г. сочат, че общият стокообмен с Япония възлиза на 270.4 млн. щатски долара, в това число износ на стойност близо 90 млн. щатски долара. Страната ни изнася за Япония основно продукти с висока добавена стойност като интегрални схеми и електронни микрокомплекти, електрически трансформатори и  преобразуватели, медицински инструменти и апарати, химични продукти и етерични масла. Водещи японски инвестиции у нас са на компании с дейност в областта на автомобилостроенето, електрониката, енергетиката, медицинското оборудване и др.

По-рано държавният глава проведе среща с ръководството на японската технологична компания „Тошиба“, на която бяха обсъдени възможности за сътрудничество и инвестиции в различни енергийни проекти в България, включително ремонтът на ПАВЕЦ "Чаира".