Разчистването напредва бавно заради липса на средства

След години на конфликт в Судан, хиляди цивилни са изправени пред нова заплаха - боеприпаси и снаряди, скрити под отломките неизбухнали. Разчистването напредва бавно заради липса на средства, а завръщащите се хора всеки ден рискуват живота си в опит да започнат отначало.

Стотици суданци са се завърнали в родината си, откакто армията си върна контрола над Хартум и по-голямата част от Централен Судан. Но вместо да изпитат облекчение, мнозина се сблъскват с нова заплаха, скрита сред руините на столицата.

"Как да не се страхувам? Всеки ден намирам по два контейнера, пълни с боеприпаси, ракети и други експлозиви”, споделя Абделазиз Али.

Неизбухнали боеприпаси и снаряди са разпръснати из улиците, домовете, училищата и магазините в целия град.



"По време на операциите бяха открити над 12 000 ракети и повече от 37 000 малокалибрени боеприпаса. Всички те бяха унищожени в Омдурман, преди около два месеца”, каза генерал-майор Халед Хамдан, директор на Националния център за противоминна дейност в Судан.

Хуманитарната криза в Судан се влошава с всеки изминал ден

Судански и международни екипи проверяват терена и се опитват да го обезопасят. По думите им са нужни повече хора и средства, особено след съкращенията на помощта от Съединените щати.

"Заедно с ООН изчислихме, че за тази година са нужни 90 милиона долара за разминиране и оценка на риска. В някои райони той остава неизвестен, тъй като не сме достигнали до тях, а на други места вероятността за наличие на невзривени боеприпаси е висока”, казва още генералът.

Опозиционните "Сили за бързо реагиране" все още контролират обширни територии в Западен Судан. Те са променили и тактиката си, като вместо сухопътни нападения, сега извършват атаки с дронове срещу инфраструктурата в районите под контрола на армията.

Националният център за противоминна дейност на Судан съобщи, че в хода на войната са унищожени над 12 000 устройства, а след разширяването на операциите в новозавзети територии са открити още хиляди.



"За да могат хората да се завърнат доброволно, домовете им трябва да бъдат безопасни. Затова, заедно с група младежи, които работят с нас като доброволци, стартирахме тази инициатива”, посочва Хелоу Абдула, ръководител на организацията за събиране на военни останки.

Програмата на ООН за противоминна дейност в Судан беше на път да бъде закрита през март заради съкращения във финансирането от Съединените щати. Ръководителят ѝ заяви, че екипите за разминиране едва са започнали работа, особено в районите извън Хартум, които също са силно засегнати. По думите му дейността им е допълнително затруднена от административни пречки, включително забавени разрешителни за пътуване.

"Беше взето решение всички проекти да бъдат спрени. По това време разчитахме изцяло на финансиране от правителството на Съединените щати. Затова се наложи да прекратим дейността си. Подготвяхме се да закрием офиса до 31 март, но само седмица по-рано Канада потвърди, че ще ни подкрепи”, посочва ръководителят на програмата за противоминна дейност в Судан Мохамед Седик Рашид.

Екипите събират снарядите на ръка и внимателно ги поставят в стари куфари, кашони или един до друг на задната седалка на пикап, която е покрита с пръст. Част от работата се поема и от доброволци, но без организирано разчистване местните хора са принудени да се справят сами.

Редактор: Цветина Петрова