Снимка: iStock
Традиционно най-много зрелостници от профилираните паралелки са избрали английски език
На 23 май изпити по профилиращ предмет се провеждат едновременно по 30 учебни предмета. Над 24 000 гимназисти се очаква да се явят на държавния изпит по професионална квалификация и приблизително още толкова - на матура по профилиращ предмет. Началото е в 8.30 часа, като вторият ДЗИ ще се проведе в 411 училища, а изпитът по професия - в 313.
Сред най-желаните между 30 профилиращи предмета за поредна година е английският език – близо половината от зрелостниците. След това са географията и биологията. Точните науки за поредна година не са сред фаворитите –малко под 1 400 деца в цялата страна ще работят по изпит по математика, 140 по химия, а едва 43 ще са тези по физика.
Каква е организацията за провеждането на матурите
►Традиционно най-много зрелостници от профилираните паралелки са избрали английски език за втората матура. Те наброяват около 13 000.
►Следват география и икономика с над 2 000 ученици
►Биология и здравно образование с близо 1 800.
►Общият брой на зрелостниците, избрали математика на тази изпитна сесия, е 1389. От тях желание да се явят на втора матура по математика са заявили близо 1 400 зрелостници, а за допълнителна матура по математика (профилиращ предмет), са 317. Пожелалите да положат математика (общообразователна подготовка) като допълнителна матура са 718.
►Желаещите да положат изпит по химия са 140
►По музика - 82
►1 300 ученици ще бъдат изпитани по теми от философия
►По история ще пишат над 1 000
►Физика са избрали 43 зрелостници
Желанията на зрелостниците са сходни с тези от миналата година, отбелязват от МОН. Учениците трябва да са в класните стаи, в които са разпределени, поне 30 минути по-рано и да носят документ за самоличност и служебната бележка за допускане до изпита.
Най-много ученици от професионални гимназии и паралелки са избрали да защитават дипломен проект – 13 900. Писмена работа по теория на професията+практика ще разработват 6 800 гимназисти, а 3 500 ще правят тест по теория на професията+практика.
За неявилите се на първата сесия, има направен график за провеждане на ДЗИ за сесия август-септември:
• 22 август 2025 г. от 08:30 ч. - Задължителен държавен зрелостен изпит по български език и литература
• 25 август 2025 г. от 08:30 ч. - Втори задължителен държавен зрелостен изпит/задължителен държавен изпит за придобиване на професионална квалификация
• 26 – 29 август 2025 г. - Допълнителни държавни зрелостни изпити по желание на ученика
Вижте верните отговори на матурата по БЕЛ
Как гледат работодателите на липсата на кадри, подготвени по математика, и доколко възможно е втората задължителна матура да бъде еднаква за всички ученици?
Да избягат от матурата по точни науки избират хиляди зрелостници. Въпреки че именно на уменията си по математика ще разчита в живота, Ванеса Ковачева също залага на друг предмет. „Избрах матурата по английски, защото е най-лесна. Аз ще държа кандидатстудентски изпит по математика, защото ми трябва да кандидатствам за строителен инженер”, споделя ученичката.
И докато тийнейджърите със заложби по математика търсят алтернативи, за да имат по-големи шансове за прием в университет, от Просветното министерство все повече се говори за това втората матура да бъде еднаква за всички. „В Европа 24 страни имат зрелостен изпит по математика и би трябвало и ние да се поучим от този пример. Не би трябвало да си представяме, че ще бъде супер сложен. Трябва да се включат базовите познания”, смята директорът на 51 СУ Асен Александров.
Работодателите също приветстват широко идеята за изпит по математика в 12 клас. Причината - липса на кадри, подготвени в това направление. „Аз гласувам с две ръце да са задължителни матурите по български и математика”, не крие управителят на фирма за маркетинг проучвания Елена Онбрайт. Според нея няма нужда от олекване на материала, а по-скоро от промяна в преподаването, така че учениците да осъзнаят необходимостта от тази наука.
Не на това мнение са обаче зрелостниците. Според тях, ако ДЗИ по математика бъде въведен, то промяна трябва да има и в сложността на предмета.
Според експертите кога може да бъде въведена матура по математика и на какъв учебен материал са въпроси, за чиито отговори ще са необходими няколко години.
Последвайте ни