Той е израснал в ромско семейство в село Мирково, а днес преподава история в София

Не всички имаме равен старт. Но всеки може да стигне далеч, стига някой да повярва в него. Такъв пример е Емануил Христов, който преподава история в училището в столичния квартал „Христо Ботев”.

Той е израснал в ромско семейство в село Мирково. Когато е на 12 г., остава без майка. Има петима братя и сестри. Но за никого от тях образованието не било приоритет.

10 месеца живяхме без ток. Но аз 10 месеца ставах за училище и си пишех домашните на свещ”, казва Емо. „Нямах зимно яке и учителите се самоинициираха и ми купиха яке.  Аз имах желание да ходя на училище, просто нямах яке и обувки”, разказва Христов.

Една от учителките, която го обувала и обличала, е Даниела Иванова. Дошла за дипломирането му в Софийския университет, а днес влиза в класната стая, за да срещне любимия си ученик, който вече е учител.

Беше готов да разбере ограниченията в средата, предизвикателствата и да ни се довери, че ако не стане по един начин, ще опитаме по друг. Перспектива, която стоеше пред Емо, не беше да бъде дипломиран учител от Софийския университет, а доста по-близо до мястото откъде произхожда. Но човек не трябва да има добър старт в живота, за да стигне до едно добро място. Всичко зависи от нас”, казва Даниела Иванова.

В тях видях едно отношение, желание да ми помогнат. Днес аз съм продукт на техния труд, на себе си и на фондация „Заедно в час”, казва Емо. „Аз съм пример за това, че човек от ромската общност може да успее и може да има мечти, въпреки трудностите, да си поставя цели, да се бори за тях и да ги постигне”, казва Емо. А на учениците си повтаря, че имат права, но имат и задължения.

Ако искат да са отговорни и активни граждани от обществото, ще трябва да спазват някои правила”, продължава учителят.

Той се посвещава на децата, които са от малцинствени групи. „Искам да видя едни горди ученици, които с усмивки идват тук и всеки ден се борят”, казва Емо.