Държавите-членки полагат все повече усилия за защита на юношите..

Държавите-членки и бизнесът полагат все повече усилия за изпълнение на препоръките на ЕС от 1998 г. и 2006 г. за защита на юношите, ползващи аудио-визуални и Интернет услуги. Но предприетите мерки като цяло са недостатъчни, съобщават от представителството на ЕК в София.

В представен доклад Европейската комисия разглежда как държавите-членки прилагат препоръките на ЕС, гарантиращи безопасен и сигурен достъп на децата до света на цифровите технологии. По-конкретно, докладът показва, че държавите от ЕС не реагират адекватно или имат различни подходи при третирането и докладването на незаконно или вредно съдържание, при осигуряването на съобразено с възрастта съдържание за деца, при повишаването на сигурността на децата в социалните мрежи и при защитата на подрастващите от вредни видео игри и че има значителен потенциал за подобряване на защитата на децата в тези области.

Докладът предлага няколко мерки, сред които: мерки спрямо вредното и незаконното съдържание - популяризиране на \"горещите линии\" и подобряване на съпътстващите инфраструктури за по-ефективно премахване на незаконното съдържание; мерки във връзка със социалните мрежи и личната информация - подобряване на информираността за рисковете и начините за тяхното ограничаване; системи за възрастова категоризация и рейтингови системи - по-широка употреба на системите за възрастова категоризация за игрите онлайн; разработване на етични кодекси и други начини за подобряване на информираността на търговците на дребно относно възрастовата категоризация, за да се предотврати продажбата на игри, неподходящи за деца под определена възраст).

По-късно тази година Комисията ще излезе с мащабна инициатива по тези проблеми, за да даде повече възможности и да осигури по-добра защита на децата, които използват нови технологии. /БГНЕС