Пред паметника на Незнайния войн се проведе тържествената церемония по издигането на националния трибагреник..
България отбелязва днес националния си празник. Навършват се 134 години от освобождението на страната ни от османско владичество.
На този ден – по стар стил 19 февруари 1878 година, в селището Сан Стефано е подписан предварителен мирен договор, с който приключва Руско-турската освободителна война.
Формално се поставя начало на Третата българска държава. За първи път празникът се чества през 1880 година – в чест на възкачването на престола на руския император Александър Втори. Освен по традиционния начин – празникът беше отбелязан и в световната мрежа. Лого за деня на освобождението украси глобалната търсачка Гугъл. Преди минути на площад „Народно събрание\" приключи тържествената заря-проверка.
Стотици хора се събраха в София, за да отбележат 134-тата годишнина от освобождението. Тържествата започнаха с военен ритуал пред Паметника на Незнайния войн. Президентът Росен Плевнелиев прие строя на почетния караул на българската армия и поздрави гвардейците.
В чест на празника беше издигнат националният флаг. Държавният глава поднесе венец пред Паметника на Незнайния воин.
„За мен този празник означава да си спомняме, че сме българи, да си спомняме славните времена и за де обединим\", на мнение е Радослав Върбанов.
Въпреки лошото време, стотици хора изкачиха героичния връх Шипка. Толкова лошо време на Шипка не е имало от около десетина години. И въпреки това върволицата от хора, поели към върха, не спря до ранния следобед.
Облечени в опълченски униформи върха изкачиха и мъжете от дружество „Традиция\". Единият от тях дошъл сам от Русе за да засвидетелства почитта си към загиналите за свободата на България.
„Вътрешно имам необходимост. И днес съм много приятно изненадан, че болшинството от хората които са тук на този връх на днешния ден са предимно млади хора\", заяви Георги Николов.
Георги Николов вече десет години е в дружество „Традиция\". Отдавна спрял да отчита времето и парите вложени в изработка на униформи, реставрация на оръжия и транспортни разходи, като днешните до Шипка. Така водени от признателност и родолюбие тези мъже заедно с хиляди българи навръх трети март се изкачиха до паметника на Свободата
„Емоцията, която се изпитва, трябва да се усети със сърцето и с душата\", заяви за Новините на Нова Христо Христов от Стара Загора.
На площад \"Народно събрание\" е нашият репортер – Деница Суруджийска. Повече от нея за това как са преминали тържествата – вижте във видеото.