Шефът на Агенцията за закрила на детето заяви, че в домовете няма сигурност...

 

Децата, настанени в институции, не трябва да живеят там, защото тези места не са безопасни. Това заяви в ефира на „Здравей, България" председателят на Държавната агенция за закрила на детето Калин Каменов.

 

Той бе категоричен, че всяко българско дете има право на семейство. Ако изоставените малчугани не могат да бъдат реинтегрирани в собствените си фамилии, то следва те да бъдат настанени в среда, близка до семейната.

 

„Тези деца трябва да се образоват и да растат като качествени български граждани", каза още Каменов.

 

Той съобщи, че отговорните органи ще вземат спешни мерки за проверка на работата в домът в Плевен, който вече е сочен за Могилино 2.

 

„Не съм съгласен с този етикет. Явно просто има проблем в организацията на работата. Но преди да коментираме, трябва да се замислим какво сме направили самите ние, за да критикуваме онези, които са сгрешили", каза Каменов.

 

Екип на „Здравей, България" посети Центъра за настаняване от семеен тип в Бургас, където децата също се готвят за Великден. Седемте възпитаници, заедно със своите възпитатели, като едно голямо българско семейство, на Велики четвъртък боядисаха яйцата.

 

Жасмин е най-големият сред децата. Преди да дойде в центъра е бил в Дома за деца лишени от родителска грижа „Александър Георгиев коджакафалията".

 

„Тук по-добре се чувствам, отколкото в дома, защото имам нови приятели, нови госпожи и много хубаво се разбираме", споделя момчето.

 

Жасмин разказва, че всеки ден ходи на училище и мечтае да стане полицай. Ако не успее, иска да работи като електротехник. Преди Великден споделя, че не му липсва нищо материално. Мечтае само за истинско семейство...

 

Всяко едно от децата в Центъра си има свое любимо занимание. Бистра е на 10 години и обича да рисува. Иска да стане ветеринарен лекар и нейната мечта е съвсем реално изпълнима, защото децата ходят всеки ден на училище. Те са записани в близки до центъра училища, а след прибирането им оттам, за тях се грижи денонощно екип от специалисти.

 

В началото адаптацията била трудна. С резерви ги приемали и съседите. Осем месеца по-късно вече никой не се притеснява от децата.

 

Освен с променения начин на живот, психолози и педагози обясняват, че децата неусетно се интегрират в обществото, каквато е и целта на закриването на социалните домове. За съжаление проекта в Бургас приключва в края на април.

 

„Община Бургас ще получи финансиране по стандарт за държавна делегирана дейност. Ще се обезпечават заплатите и осигуровките на персонала и цялостната издръжка на центъра и децата", обеща Мая Казанджиева, директор „Здравеопазване и социални дейности".

 

Освен материален, проблемът с децата изоставени от своите родители обаче има и друга страна, която според специалистите работещи с подрастващите е по-важна.

 

Репортер: Цеца Алексова