Правителството отпусна близо 400 хиляди лева за проектиране на оградата...

След като стана ясно, че България няма да строи ограда срещу разпространението на шап по границата с Турция, правителството гласува и друго решение. Да отпусне близо 400 хиляди лева за проектирането на оградата. Парите се дължат по договор, сключен между бургаската областна управа и частна фирма.

 

Основният мотив - независимо, че самата ограда няма да се строи, работата по проучването трябва да бъде заплатена. Наш екип провери на място какви проучвания са правени. 

 

Проверката започваме от граничното с Турция село Резово, което през миналата зима пострада от епидемията на шап. Питаме дали някой от фирмата, която спечели търга за изготвянето на инвестиционния проект се е появявал в кметството за съдействие или просто да се представи.

 

„На мен никой не е дошъл да ми каже дали ще се правят и докъде ще се правят тези ограждения... Не мога да ви кажа. Никой не ме е информирал за такава фирма, да дойде да прави измервания", каза Недялко Димитрова, бивш кметски наместник на Резово.

 

 „Щеше да бъда информиран, ако се е работило, но до времето, когато бях кмет, въобще не се е почвало да се работи, тъй като нито имаше проект, нито имаше сключен договор", обясни Петко Арнаудов, бивш кмет Царево.

 

 „Откакто аз съм кмет на Община Царево, такъв човек не е идвал тук да се заяви, че има такова желание, разбира се, Общината ще му помогне", подчерта Георги Лапчев, кмет на Царево.

 

Според областния управител на Бургас софийската фирма е избрана измежду 21 след обществена поръчка. Договорът е сключен на 3 ноември 2011 година и по силата му проучванията е трябвало да бъдат извършени за 31 календарни дни. Предадени са на комисията на 5 януари 2012.

 

 „Трябваше да минат по цялото трасе, да изследват трасето, да видят каква е местността, защото за всеки един различен район дали почвата е пръст, или дали почвата е вода, дали почвата е скала, за всеки един такъв участък трябваше да дадат предписание как да стане изграждането на оградата и това го има в проекта. Проектът, някъде около 15 кашона беше - та са чертежи, трябваше да получи сумата обяснителни записки", каза Константин Гребенаров, областен управител на Бургас.

 

Според проекта, който вече няма да се осъществи, противошапната ограда трябваше да бъде с дължина 181 километра и да минава през три области- Бургас, Ямбол и Хасково.

 

„Изрично бе поставено условие тази ограда да не следва трасето на щата, защото съществуващата на места затваря много големи територии", каза областният управител.

 

За работата си по договор фирмата трябва да получи 570 000 лева с ДДС. Към момента са изплатени 30 % от сумата - 171 000 лева. Остава да се платят тези 399 000, които ще даде кабинетът.

 

Репортер: Цеца Алексова