Агитацията може да продължи до 25 януари, а 26 януари е определен за ден за размисъл

Започна кампанията за първия референдум в най-новата ни история. На 27 януари ще трябва да отговорим на въпроса "Да се развива ли ядрената енергетика в република България чрез изграждане на нова ядрена електроцентрала?".

В кампанията участват четири инициативни комитета, които защитават противоположните тези - за и против „Белене”.

Агитацията може да продължи до 25 януари. 26-ти януари ще е ден за размисъл. Още в първия ден двете лобита сблъскаха сериозно позициите си.

Първи кампанията започнаха противниците на нова централа. Тезата им беше под надслов: „Не” на измамата „Белене”.

„Аз твърдя, че този проект е политически. Кой отива да купува нещо, чиято цена не го интересува – това прави Русия в България. Тя е готова да даде толкова милиарди, колкото трябва. Нищо, че няма калкулация за цената. Тук не трябва да си геополитик да се досетиш, че стратегията е всяка друга, но не и пазарна”, на мнение е Иво Инджев.

Според противниците на проекта, строежът на нова ядрена електроцентрала би струвал на всеки българин над 2000 лева, а цената на тока ще бъде по-висока от сегашната.

„Онези, които ще печелят, ще бъдат онези, които ще изнасят – доставчиците, управителите на централата, инвеститора и няколко консултанта. Всички останали ще плащат сметката”, убеден е д-р Красен Станчев.

Ако новата мощност е в Белене, има опасност от авария при земетресение, обясниха още противниците на проекта.

Малко след тях агитация започнаха и привържениците на строежа на нова централа. Тезата им също беше ясна - „Аз не се отказвам от АЕЦ „Белене”, а ти?“, и беше подкрепена с филм.

„Няма атомна централа в света, която да е затворена по икономически причини, само по политически. Няма атомна централа в света, която да не произвежда евтина енергия. Ако не направим „Белене”, токът след 15 години ще е много по-скъп. Лъжа е, че централата ще струва по-скъпо от „Козлодуй”, че токът ще струва някакви невъзможно цифри”, категоричен беше Явор Куюмджиев.

 „Ще гласуваме с „ДА”, за да може да бъде създадена новата електроцентрала в Белене, с „ДА” за достъпна цена на тока, за нови работни места и доходи, за високотехнологична и социална България”, заяви Янаки Стоилов.

От своя страна, Михаил Миков допълни, че евтиният ток означава развитие на индустрията и друго място на България в европейското и световно разделение на труда.

Повече по темата гледайте във видеото.

Репортер: Марина Цекова