Снимка: БГНЕС
Средният размер на заемите обаче намалява до 68 хил. лв. през миналата година
Приближаване на лихвените нива по ипотечни кредити в лева и евро и увеличаване на броя отпуснати ипотечни кредити в лева спрямо тези в евро - това е една от основните тенденции, наблюдавани през 2012 година, показва анализ на УниКредит Булбанк.
Въпреки това обаче средният размер на ипотечните кредити намаля от 75 хил. лв. през 2011 г. до 68 хил. лв. през миналата година. Това е резултат от продължаващите притеснения на хората относно финансовата им стабилност в следващите години, както и понижаване на цените на имотите. Високата безработица и ниските доходи подтикват хората да са предпазливи и да избягват прекомерна задлъжнялост.
През 2012 г. се запазва средният срок, за който се теглят ипотечните кредити - 22 години. Поради по-ниските доходи у нас, голяма част от хората продължават да теглят кредитите си за дълъг срок, за да облекчат месечния си бюджет с по-ниски месечни вноски.
През миналата година се наблюдава и запазване на средния размер на изтегления потребителски кредит в размер на 12 500 лв., както и средно на срока, за който той се изплаща – осем години.
Въпреки че годината беше трудна, се отчита минимален ръст на ипотечните кредити спрямо предходната година.
С раздвижването на пазара на имоти, голям интерес през 2012 г. се е наблюдавал при кредитите в евро с фиксирана лихва, следвани от кредитите с атрактивни плаващи лихвени проценти в лева.
През 2012 г. сделки с имоти, финансирани с ипотечен кредит, са се осъществили основно в областните градове. Спадът на пазара на имоти е засегнал предимно сегментите на ваканционните имоти, офисите и търговските площи, докато при жилищния пазар се наблюдава активизиране на купувачите. През 2012 г. търсенето на жилища в средния ценови сегмент се засилва за сметка на ниския сегмент. Очакванията са тенденцията да се запази и през тази година.
Към края миналата година управителят на Българската народна банка Иван Искров прогнозира, че кредитите ще продължат да поевтиняват и през 2013 г.