Снимка: Gettyimages
България се нарежда на 60-то място в света по най-свободна икономика
България се нарежда на 60-то място по икономическа свобода в света въз основа на индекса на института Херитидж Фондейшън, базиран във Вашингтон.
Страната ни заема 29-то място от 43 страни в Европа. Общият й резултат от 65 точки е над средното за света, но под средното за региона.
Най-свободното място за правене на бизнес е Хонконг. В първата десетка попадат и Сингапур, Австралия, Нова Зеландия, Швейцария, Канада, Чили, Мавритания, Дания и САЩ. От големите икономики в Европа Великобритания е поставена на 14-то място, Германия е на 19-то, а Франция е едва на 62-ро.
Непосредствено преди България се нареждат Албания и Румъния – съответно на 58-мо и 59-то място. Македония е по-нагоре в класацията – на 43-то място.
От съседите ни на Балканите Гърция и Сърбия остават далеч назад в класацията - съответно на 117-то и 94-то място, сочи индексът на Херитидж Фондейшън.
На дъното на класацията са Северна Корея, Куба, Зимбабве и Венецуела.
Според Херитидж Фондейшън повишаването на рейтинга на България с 0,3 точки отразява подобрения в управлението на държавните разходи, които от своя страна намаляват зависимостта на бизнеса от корупционната среда и ограниченията на пазара на труда.
Институтът отбелязва, че въпреки трудната глобална икономическа среда, причинила забавяне в икономическия растеж в последните години, България е запазила силен импулс в либерализирането на икономическата дейност и същевременно е предприела стъпки за възстановяване на фискалната дисциплина.
Междувременно, държавният дълг и публичният дефицит остават сред най-ниските в региона, а плоският и корпоративният данък са много конкурентоспособни. Политиката на отворен пазар стимулира притока на търговия и инвестиции. Полагат се и усилия за съживяване на блокирания приватизационен процес, отбелязва още Херитидж Фондейшън.
Институтът обаче предупреждава, че са необходими трайни усилия за реформи, за да се заздравят основите на икономическата свобода и да се гарантира жизнено икономическо развитие в бъдеще. Съдебната система остава неефективна и уязвима към политическа намеса, а ширещата се корупция продължава да предизвиква безпокойство.