Снимка: БГНЕС
Според изследване на банковия сектор у нас пазарът на кредити ще се раздвижи, ако безработицата намалее
И през тази година не се очаква сериозно раздвижване на пазара на кредити у нас. Тенденцията обаче е бавно, но сигурно заемите за домакинствата да се увеличават, сочат данни от изследване на банковия сектор. Ръст ще бъде отбелязан само при условие, че безработицата у нас намалее и хората започнат да получават по-сигурни доходи.
Според икономистите обаче пазарът на кредити у нас все още има накъде да се развива.
„Това, което задържа търсенето на кредит от страна на домакинствата, без съмнение е ставащото на пазара на труда. Преди да видим там значима промяна, трудно можем да си представим домакинствата да се върнат на пазара на ипотечните кредити, на потребителските кредити”, обясни икономическият анализатор Кристофор Павлов.
Ако обикновените хора имат сигурни доходи, те ще заделят все по-малко пари за "черни дни" и все повече ще потребяват, включително и на кредит.
„Разбира се, банките от своя страна също трябва да направят усилие и трябва да продължат този процес на нормализиране на лихвите по кредити за домакинствата, които като че ли изоставят от темповете, с които протичат процесите на нормализация на лихвите за корпорации”, смята още икономическия анализатор.
Очакванията на специалистите са лошите кредити (т.е. тези, които не са обслужвани повече от 90 дни), през следващата година да се задържат на ниво от над 16% от всички кредити. Делът им ще намалее чак през 2014 г. На този фон България е в средата на списъка от европейски държави.
Делът на лошите кредити в страни като Унгария е около 1/5 от всички кредити, а в Украйна и Казахстан достига и до 1/3. Така у нас перспективата е трайно нарастване на по-достъпен и по-удобен за потребителите кредит, например с фиксирана лихва, твърдят икономистите.
Репортер: Данаил Глишев