Тази промяна в Кодекса на труда тепърва обаче предстои да бъде обсъдена...

Стажантите ще могат да работят на трудови договори с гарантирано заплащане, не по-ниско от минималната работна заплата. Тази промяна в Кодекса на труда ще бъде обсъдена от Националния съвет за тристранно сътрудничество.

Росица кара петия месец от стажа по специалността си Връзки с обществеността. Тя отговаря и на двете условия за новия вид трудов договор - още не са минали две години, откакто е завършила, и още няма 29 години.

С промяната в Кодекса на труда стажантите и работодателите ще се договарят за възнаграждението, стига стартовата заплата да е минимум днешните 290 лева, а срокът на договора ще е от три месеца до година.

„Мотивация е наистина да бъде платен стажът, защото човек полага реално повече усилия, тъй като знае, че неговият труд ще бъде възнаграден”, на мнение е Росица.

Началникът на отдел „Професионална квалификация”  в Министерство на труда и социалната политика Стефка Лиманска обясни, че идеята е чрез регламентирането на договора за стажуване да бъдат създадени повече предпоставки младите хора да намерят работа по специалността, по която са се обучавали.

С принципната идея на социалното министерство са съгласни и от Българската стопанска камара. Според тях обаче фиксирането на минимално заплащане може да възпре особено по-малките фирми. Сега стимулите за работодателите идват от европейски програми или от програми от бюджета.

„Тези стимули, които са предвидени сега в Проектозакона за корпоративното подоходно  облагане, няма да са достатъчни и те няма да доведат до по-масово наемане на такива млади хора до 29 години”, на мнение е Камен Колев - зам.-председател на Българска стопанска камара.

Работодателите предлагат възнаграждението за стажантите да е процент от щата, който ще заемат - така сумата може и да е по-ниска от официалната минимална заплата, но пък остава възможността да натрупат и цяла година от така необходимия трудов стаж.

Промените ще се обсъждат тепърва. От синдикатите изразиха притеснение за сроковете и дали гласуването няма да остане за следващото Народно събрание.

Гледайте повече във видеото.

Репортер: Рада Богданова