Снимка: архив ЕПА
Скептицизъм зарази външни наблюдатели в навечерието на вота у нас
Дясноцентристката партия на бившия премиер Бойко Борисов и опозиционната Българска социалистическа партия са рамо до рамо непосредствено преди парламентарните избори в страната, отбелязва Блумбърг. Ситуацията повдига съмнения относно способността на следващата изпълнителна власт в страната да продължи програмата на строги икономии, посочва агенцията в коментарен материал, посветен на предизборна България.
Най-бедната страна в Евросъюза, по БВП на глава от населението, беше хвърлена в политически вълнения през февруари от протести срещу икономиите, отражение на недоволството в цяла Европа. Следващият кабинет трябва да скалъпи коалиция, решена да продължи бюджетните съкращения, за да оцелее в условията на финансовата криза в Европа, след като безработицата скочи рекордно за последните осем години, а силните протести срещу бедността, корупцията и високите комунални сметки принудиха Борисов да подаде оставка.
„Вотът вероятно ще доведе до един фрагментиран парламент”, коментира пред Блумбърг лондонски финансов анализатор. По думите му „политическият риск в България видимо се увеличава”.
Малко вероятно е гласуването на 12 май да доведе до сформиране на правителство или преодоляване на кризата, коментират от Ройтерс. Двете най-големи партии в България едва ли ще спечелят мнозинство в неделя, а и никоя от тях не изглежда способна да сформира коалиция според анализа на агенцията. Това ще удължи вакуума в управлението на най-бедния член на ЕС, ще разклати икономиката и ще предизвика вълнения, прогнозират от Ройтерс.
След като протестите през февруари принудиха премиера Бойко Борисов и правителството му да подадат оставка, демонстрации са планирани и за изборния ден. Това, че в ГЕРБ са привърженици на строгата фискална дисциплина, която поддържа доверието във връзката на лева с еврото, ще вдъхне доверие на инвеститорите, но ще разгневи допълнително вече избухливо настроеното българско общество.
Бизнесът в България не е щастлив от вкоренената корупция, ширещата се бюрокрация и непредсказуемите решения на управляващите и обвинява и двете водещи партии, че не си изпълняват предизборните програми.
След четири години на водено от социалистите правителство и почти толкова при дясноцентристкото управление на г-н Борисов, хората в България са разгневени от анемичния растеж и най-ниските надници в ЕС.
Според Би Би Си изборите в България се свеждат до това гласоподавателят да устои на радикалните послания. Откакто правителството на премиера Борисов подаде оставка след вълна от протести, по-малки, но по-националистически партии се възползваха от вакуума във властта и от общественото недоволство, коментира водещата британска медия.
Голямата тема на парламентарните избори в България тази неделя ще бъде нарастващото недоволство от увеличаващата се пропаст между празните надежди, свързани с членството в ЕС и отрезвяващата реалност на днешния ден, отбелязва Асошиейтед прес. Малцина обаче очакват нещата да се подобрят след вота и същата дясноцентристка политическа сила, която загуби доверие, се очаква да излезе победител в гласуването, тъй като избирателите не виждат добра алтернатива.
Апатията на българския гласоподавател е масова, в една кампания, която беше помрачена от скандал с незаконно подслушване. Затова избирателната активност в неделя се очаква да бъде под 50%.
Шест години след влизането си в ЕС, седеммилионната балканска държава остава най-бедната страна-членка. За мнозина европейската мечта означава просто да си купят еднопосочен билет в западна посока. Близо милион и половина, предимно млади и добре образовани българи, емигрираха в по-богати европейски страни от падането на комунизма през 1989 г., припомня АП.
„Много баби – хилаво бебе” – това е българският еквивалент на английската поговорка „Много готвачи развалят чорбата”. Много суетливи балкански бабички се състезават на българските избори в неделя, пише в статия „Файненшъл таймс”. И доста ще поспорят за това кой да се погрижи за хилавата българска икономика след вота.
В същото време авторитетният ежедневник посочва, че повече от половината БГ електорат или не е решил за кого да даде гласа си, или не възнамерява да гласува нито за БСП, смятана от мнозина за носител на наследството на комунизма, нито за ГЕРБ, която бе засегната от икономическата криза и обвинения за „тежка ръка” в управлението. Вотът на българите е фрагментиран между цял спектър от партии, констатира печатното издание.