САЩ, Великобритания и Франция заявиха готовност за отговор срещу химическата атака в Дамаск

Екип от експерти на ООН започна инспекция в района край сирийската столица, където се предполага, че е извършена атака с химическо оръжие. Два минометни снаряда паднаха днес близо до хотела в Дамаск, където е отседнал екипът инспектори. Междувременно на дипломатическата сцена се наблюдава повишена активност. Вероятността от евентуална военна операция срещу режима в Сирия става все по-реална.

 

Експертите на ООН съобщиха, че отиват в държаната от бунтовниците зона извън Дамаск, известна като Източна Гута, където според опозиционни активисти ракети с отровен газ са убили стотици души. Великобритания и Съединените щати обаче смятат, че решението на Дамаск да разреши на инспекторите от ООН да започнат разследване е "твърде закъсняло, за да заслужава доверие". Британският външен министър Уилям Хейг заяви, че е възможно да се прибегне до отговор на използването на химически оръжия в Сирия без единодушната подкрепа на Съвета за сигурност на ООН.

 

За нас в британското правителство е ясно, че режимът на Асад е извършил широкомащабната химическа атака от сряда, която доведе до агонизиращата смърт на стотици хора, включително много деца. Всички доказателства водят в тази посока”, каза министърът на външните работи на Великобритания Уилиям Хейг.

 

Френският външен министър Лоран Фабиюс пък заяви, че до този момент не е взимано решение дали да се предприеме военна операция в Сирия, но предупреди, че всички възможности са на масата.

 

Турският външен министър Ахмет Давутоглу също заяви, че Турция ще се присъедини към международна коалиция срещу Сирия, дори ако не бъде постигнат консенсус в Съвета за сигурност на ООН.

 

В интервю за руския ежедневник "Известия" сирийският президент отрече неговият режим да е извършил нападение с химическо оръжие определи твърденията на западните страни и бунтовниците като посегателство над здравия разум. В телефонен разговор с американския държавен секретар Джон Кери, руският му колега Сергей Лавров е подчертал, че евентуална въоръжена намеса в Сирия ще има крайно опасни последици за целия регион на Близкия изток и Северна Африка.