Удар без категорични доказателства ще разпали целия Близък Изток, посочи руският външен министър Сергей Лавров, снимка: ЕПА
Дамаск продължава да отрича използването на химическо оръжие, но е готов за война
Възможността от удари на западните сили в Сирия става все по-реална, смятат експерти.
Съединените щати и някои от съюзниците им в НАТО сериозно обсъждат военна намеса в близкоизточната страна заради използването на химическо оръжие срещу цивилни от страна на режима на Башар Асад.
На 26-и август експерти на ООН започнаха инспекция на мястото на предполагаемата атака в квартал на столицата Дамаск, въпреки че първоначалният им опит беше осуетен от обстрел на снайперисти. Атаката в буферната зона между позициите на бунтовнически сили и армията забави международните представители, но в крайна сметка те започнаха работа.
Представители на режима на Асад и съпротивата побързаха да обявят, че нямат нищо общо с инцидента. Сирийските държавни медии съобщиха, че зад нападението стоят терористи. Инспекторите на ООН проверяват дали в региона наистина е била извършена атака с химическо оръжие, както твърди опозицията.
В интервю за руския ежедневник "Известия" сирийският президент Башар Асад отрече неговият режим да е извършил подобна атака и определи твърденията на западните страни и бунтовниците като посегателство над здравия разум.
Великобритания и Съединените щати обаче смятат, че решението на Дамаск да разреши на инспекторите от ООН да започнат разследване е "твърде закъсняло, за да заслужава доверие”. Британският външен министър Уилям Хейг заяви, че е възможно да се прибегне до отговор на използването на химически оръжия в Сирия без единодушната подкрепа на Съвета за сигурност на ООН.
„За нас в британското правителство е ясно, че режимът на Асад е извършил широкомащабната химическа атака от сряда, която доведе до агонизиращата смърт на стотици хора, включително много деца. Всички доказателства водят в тази посока”, коментира Уилям Хейг.
Русия, в лицето на външния министър Сергей Лавров, побърза да предупреди западните сили да не предприемат военна офанзива в Сирия, особено без липсата на конкретни доказателства, че Башар Асад е разпоредил използване на химически оръжия срещу цивилни.
„Всяка интервенция в Сирия без мандат от ООН би била огромно погазване на международното право. Освен това, евентуален удар без категорични доказателства ще разпали целия Близък Изток”, посочи руският външен министър.
Сирийският режим пък обяви, че е готов да посрещне всякакво развитие на кризата, в това число и военна интервеция на чужди сили. Все пак Дамаск се надява на политически изход.