Снимка: Thinkstock
Това показва изследване на Социалното министерство
Шофьори, лекари и програмисти ще бъдат най-търсените професии у нас в следващите години. Дипломата за висше образование ще ни помага да си намерим работа, но няма да гарантира, че работата ще е като за висшист. Това показва изследване на социалното министерство. Целта е да се установи от какви кадри ще има нужда икономиката ни.
Всъщност в класацията за това коя сфера предлага най-много работни места и сега на първо място се нареждат търговията и ремонтът на автомобили. През 2018-та там ще работят над 540 хиляди души.
След това идват образованието и строителството. За следващите 5 години броя на местата за продавачи ще се увеличи с 35%.
Същевременно около 160 хиляди висшисти ще работят на позиция, която изисква по-ниска квалификация.
За разлика от онези години поговорката "Учи мама, за да не работиш" доста често се прилагаше днес се оказва, че дипломата за висше не е гаранция, че няма да работим нещо, за което не се изискват години над учебниците.
Заетостта ще се увеличи с около 5 процента, но по отношение на доходите ще продължим да гоним европейските - средните европейски.
Онези, които учат икономически специалности, трябва да знаят, че след 5 години най-много ще се търсят касиери в банки. Това, че 130 хиляди висшисти ще работят нещо под образователното им ниво не учудва специалистите.
В Студентски град в София младите са по-оптимистично настроени или поне повечето от тях.
Макар и да не гарантира кой знае какво кариерно развитие дипломата за висше със сигурност ще е в плюс при търсене на работа.
През 2028 година – 90% от висшистите ще имат работа. Това ще важи едва за 20 от всеки 100, които са с основно образование.