Всяка година през април и май нивото на Дунав достига най-високите си стойности заради топенето на снеговете

В следващите дни се очакват още дъждове. Река Дунав продължава да се покачва. За последните 24 часа водите са над пет метра. 

 

Всяка година през април и май нивото на Дунав обикновено достига най-високите си стойности заради топенето на снеговете и валежите през този сезон. Все още водният стоеж край Русе е далеч от критичното ниво. 

 

„Още сме в диапазона на средни води в българския участък от реката. Шансът ни да стигнем до високи води при тази обстановка съществува, но не в такъв вариант, в който бихме се притеснявали”, обясни Георги Георгиев, директор на Агенцията за проучване и поддържане на река Дунав (АППД) – Русе.

 

Басейнът на река Дунав се пълни, когато има интензивни валежи в централна Европа и от обилното снеготопене в Алпите.

 

„Тази година Алпите нямат никакъв сняг, така че няма да има никакъв приток от там. И основните притоци, които вкарват водни количества - това са Велика Морава, Сава и Тиса”, допълни Георгиев. 

 

Засега обаче там няма предпоставка за притеснение, категорични са специалистите. Последното преливане на река Дунав бе през пролетта на 2006-а година. 

 

Капитан Антон Антимов разказва, че опасностите дебнат не само при ниските води, които бяха съвсем доскоро по Дунав, но и в момента, когато нивото на реката рязко се покачва: „Когато реката както и в момента носи доста дървесна и друга подвижна маса, е имало дори случаи в австрийския Дунав, когато голямо иглолистно дърво с диаметър над 30 см, вклинено между лопусите на винта, спира съответния винт и машина”. 

 

Капитанът разказва, че при високи води и течението на реката е доста по-силно, което създава допълнителни проблеми.

 

Репортер: Русе Олга Василева

 

Прогнозата за времето можете да следите на Sinoptik.bg