Тя е най-ниска за работещите в МВР, Военното и Правосъдното министерство

През 2013 и 2014 г. Европейският съюз препоръча на България „да премахне постепенно възможностите за ранно пенсиониране“, както и други промени в сферата на социалното осигуряване. 

 

В отговор на тези препоръки от Социалното министерство разработват различни варианти за реформа. В тях се търсят решения на множество въпроси, включително на една от основните критики на ЕС - за ефективната възраст за пенсиониране в България, която е най-ниската в Европа. 

 

Тази възраст е най-ниска за работещите в системата на министерствата на отбраната, на вътрешните работи и на правосъдието. В момента единствено за служителите в тези ведомства няма изискване за минимална възраст за пенсиониране. Работещите там могат да се пенсионират, ако имат 27 г. осигурителен стаж, от които 18 в съответната система. 

 

По последни данни на НОИ средната възраст на пенсиониралите се от специалните ведомства е за 2010-а - 50.6 г., 2011-а - 49.4 г., 2012-а - 49.7 г. и 2013-а - 50.5 г. Повечето от тези хора са продължили да работят, след като са се пенсионирали. 

 

Според НОИ от пенсиониралите се на 50-годишна възраст служители в специални ведомства през 2010 г. в легалната икономика са продължили да работят и да се осигуряват 66%. През 2011 и 2012 г. делът на новите пенсионери от МО, МВР и МП, които са взимали едновременно пенсия и заплата, е 61%. 

 

Въз основа на тези данни една от идеите е възрастта за пенсиониране да е различна за различните длъжности в МО, МВР и МП съобразно тяхната специфика. Не са обсъждани обаче конкретни възрасти. Експертите са единодушни, че този въпрос тепърва трябва да бъде поставен на по-широка дискусия. 

 

За да се избегне напрежение и масово напускане, с цел пенсиониране, което би затруднило работата в трите ведомства, се предлага въвеждането на преходен период от 3 до 5 години, в който оставащите на работа в системата ще имат право да се пенсионират при досегашните условия.