Снимка: Shutterstock
Стартова заплата от 700 лева предлагат на младите специалисти фирмите в Пазарджик
Бизнесът е изправен пред все по-задълбочаващия се проблем с липсата на квалифицирани кадри. Голяма нужда от специалисти изпитват в момента в хранително-вкусовата и машиностроителната индустрия.
У нас най-голям е недостигът на квалифицирани кадри в Пазарджик. Бизнесът в момента изпитва остра нужда от специализирана работна ръка в месопреработвателния и млечния сектор, както и в хлебопроизводството. За да привлече повече млади специалисти и то още от учебната скамейка, бизнесът предлага атрактивни стипендии и бонуси за гимназистите.
Стартова заплата от 700 лева предлагат на младите специалисти фирмите в Пазарджик. Такива кадри обаче няма. Дефицитът им спъва работата на десетки предприятия в региона.
Росен Радуванов е собственик на завод за колбаси. В момента има нужда от 50 специалисти в хранително-вкусовата промишленост.
„Трудно е да се намерят такива, защото ги няма. Просто не са създадени. Такива няма създадени. Последните специалисти, които тук са завършили Техникума по месопреработка в София, са може би вече 50-годишни, които са с това специализирано образование”, обясни Радуванов.
За да реши кризата със специализирана работна ръка, бизнесът настоява местната власт да разкрие в училищата специализирани паралелки, които да обучават кадри за производството им.
„В Паздарджик ще разкрием паралелки, които ще задоволяват нуждите най-общо казано на хранително-вкусовата промишленост в нашия регион по отношение на кадри, свързани с млекопроизводство, хлебопроизводство и производство на сирене и кашкавал”,каза кметът на Пазарджик Тодор Попов.
От своя страна предприятията са готови да последват европейския модел. Поемат изцяло издръжката на учениците, които държавните училища подготвят за бизнеса им. Освен трудови договори, на учениците се предлагат и други стимули.
„Ще се предложат примерно стипендии от порядъка на 40 лева на месец. Съответно, карти за безплатно пътуване на тези хора до училището, което се определи”, каза собственикът на завод за колбаси.
Машиностроителна фирма е поръчала вече на местния Механотехникум да подготви за нуждите й 23-ма специалисти. Деветокласникът Кристиян веднага се записал в паралелката.
„Шансът пред мен е като завърша, да започна стабилна работа, вместо да съм безработен и то срещу добро заплащане”, каза Кристиян Минчев.
Освен че поощрява образованието, бизнесът решава и още един проблем в малките градове – стопява високата безработица сред младите хора.
За да се справи в тази ситуация, бизнесът ще разчита изцяло на държавата, особено на Образователното министерство.
Репортер: Благой Бекриев