Снимка: Thinkstock
Според конституционните съдии става въпрос за намеса в основни права
Конституционният съд забрани на службите да правят справки за телефонните разговори и интернет трафика на гражданите.
Съдиите критикуват текстовете, според които мобилните оператори и интернет доставчиците в продължение на 12 месеца съхраняват данни за разговорите( или съответно онлайн активността) на техните потребители и ги предоставят при поискване на разследващите органи. Според съда това е неоправдана и непропорционална намеса в личния живот, която нарушава свободата и тайната на кореспонденцията.
„Въведеният режим на запазване, съхранение, достъп, експлоатация и унищожаване на данни от трафика безспорно представлява намеса в основни, конституционно защитени права на гражданите”, смятат съдиите, но уточняват: „Тези права не са абсолютни. Изключенията следва да се допускат само с разрешение на съдебната власт и само когато това се налага за разкриване и предотвратяване на тежки престъпления”.
Липсва уреден контрол и върху унищожаването на издадена справка с данни, смятат конституционните съдии. Освен това липсва правна възможност хората, чиито данни са били предоставени на службите, но не са послужили за образуване на наказателно производство, да бъдат уведомени за това кога и на какво основание са били следени.
Конституционният съд счита, че борбата срещу организираната престъпност и тероризма не могат да оправдаят неограничената намеса в личния живот на гражданите.