Изследването проследява нагласите на хората през декември миналата година

Едва 12% от българите смятат, че медиите у нас са свободни, показва проучване на фондация „Конрад Аденауер” за доверието в медиите. Изследването проследява нагласите на хората през декември миналата година.

 

Две трети от участниците се чувстват недостатъчно информирани от политиците за решенията, свързани с управлението на държавата.

 

В годишния си доклад за състоянието на българската медийна среда фондациите „Медийна демокрация” и „Конрад Аденауер” очертават възход на езика на омразата и задълбочаване на поляризацията в обществото по темите като атентатите в Париж и бежанската вълна.

 

През 2015-а година много от медиите са допринесли за увеличаване на разделението в обществото, отчете директорът на фондация „Медийна демокрация” Орлин Спасов.

 

"Засилената употреба на езика на омразата в медиите се превърна в един от ключовите маркери за тази изключителна поляризация и отвори пространство за тиражиране на крайни възгледи, често близки до расизма и ксенофобията", каза той.

 

Изследването на медийната среда и анализът на над 40 хиляди отделно новини в няколко вестника, телевизии и онлайн медии показва превъзходство в присъствието на премиера Бойко Борисов, особено в телевизиите, както и значителен спад в присъствието на бившия вътрешен министър Цветан Цветанов. Като феномен се отчита присъствието на лидера на ДСБ Радан Кънев.

 

"Кънев изпреварва всички членове на правителството и въобще всички останали политици, което само по себе си е забележителен резултат и голям успех на цената на едно доста негативно отразяване. Присъства често, но отношението към него е много негативно", обясни Спасов, цитиран от Дарик радио.

 

През 2015-а година се наблюдава отсъствието на двама лидери от топ 20 на най-отразяваните личности - лидерът на АБВ Георги Първанов и лидерът на НФСБ Валери Симеонов.