Очаква се срещата да е съдбоносна за членството на Великобритания
Tемата с бежанците е сред водещите на предстоящия извънреден Европейски съвет в
Брюксел. Очаква се срещата да е съдбоносна за членството на Великобритания в Общността.
Лондон настоява за изключение от общите правила - като например да даде по-малко права за имигрантите. Иначе е възможно напускане на Съюза. A тези условия не са по вкуса на държави като Франция, Испания и Полша.
Дейвид Камерън може да се надява на отстъпки за някои икономически, валутни и данъчни политики, но препъни-камък се оказват социалните помощи за имигранти с ниски доходи и добавките за децата им. Лонон иска да ограничи правата за помощи само за тези, които вече са работели в Обединеното Кралство поне 4 години.
"Исканията на Камерън далеч не са валидни само за Великобритания. В някои отношения, дори обратното. Много от тях са оправдани и необходими", коментира германският канцлер Ангела Меркел.
Другата спорна тема е опазването на границите на ЕС. Страните от Вишеградската четворка настояват за изграждане на резервна защитна линия пред бежанския поток на границата на Гърция с България и Македония. Идея, която не е по вкуса на Берлин и Брюксел.
"Трябва да дестваме заедно. Контролирането на мигрантските потоци може да е повод за разделение. Но не мисля, че затварянето на границите е добро решение", изтъкна Федерика Могерини, ръководител на външната политика на ЕС.
ЕК даде ултиматум на Гърция до три месеца да си реши проблемите с бежанците и границите, ако иска да избегне замразяването на членството й в Шенгенското споразумение.
Австрия пък е за твърда линия и радикални мерки за достъпа на имигранти.
Рядко европейското семейство се е събирало с толкова разногласия и разправии, както на този Съвет.
Репортер: Антоанета Николова