Нормалната цена на едно меню е около 5-6 лева, а не 2.70 лева, смятат експертите
Филии с петна от лютеница и сандвичи с колбас, но действително без колбас. Това са само част от училищните закуски, които през последните дни ядосаха много родители. Видът и количеството на училищната храна обаче, не се определя от фирмата-доставчик или от училището, а от държавата.
Защо храната на децата ни в училище изглежда така, фирмите-доставчици не решават сами. Спазват правила, зададени им от държавата. С какво и колко се хранят децата ни проверяваме в едно столично училище.
В 128-мо училище е време за закуска. Като навсякъде и тук закуските се раздават безплатно - на всички ученици от първи до четвърти клас. Фирмата, отговорна за храната, осигурява безплатните закуски, обяда, стопанисва и училищната лафка. Избрана е от Общината, защото училището е общинско.
Храната във всички училища в България се приготвя по рецептурник. Доколко той и правилата в него обаче са адекватни на нуждите на децата? Според Шеф Манчев порциите и количеството на продуктите са крайно недостатъчни.
„Препоръчвам на родителите да хранят децата си в къщи, а не да разчитат на безплатните закуски в училище”, каза в предаването „Събуди се” диетологът Ипократис Пападимитракос.
„Цената от 2.70 лева е условно взета, защото има и допълнителни стойности”, смята Жоро Иванов, президент на "Евро -ток България". По думите му нормалната цена на едно меню е около 5-6 лева. „Когато храната се консумира от деца тя трябва да е приготвена прецизно. Срещал съм се деца, които не са яли никога риба например”, даде пример той.
И двамата експерти бяха категорични, че фирмите, които приготвят храна за детските градини и училищата, гледат печалбата, а не качеството на храната.
Повече по темата гледайте във видеото.
Редактор: