Предстои да бъдат изяснени всички обстоятелства

Министерството на външните работи ще поиска консултации между Департамента по правосъдие на САЩ и Министерството на правосъдието на България във връзка със случая с българския гражданин Желяз Андреев.

ЖЕЛЯЗ АНДРЕЕВ ПРЕД NOVA: Възможно е да си измиват ръцете с мен (ВИДЕО)

По разпореждане на министър-председателя Бойко Борисов МВнР предприе спешни действия за изясняване на всички обстоятелства, съобщиха от ведомството.

Протести в защита на българина, когото САЩ искат да екстрадираме

Зам.-министър Юрий Щерк покани на среща американския посланик в София Ерик Рубин, а българският посланик във Вашингтон Тихомир Стойчев поиска спешно да бъде приет от заместник помощник държавния секретар за Европа Матю Палмър за изясняване на исканията на американската страна. Съединените щати обаче не успяха да реагират веднага на поканата за посланик, но, за да се уточнят обстоятелствата, изпратиха заместника на мисията си у нас - Мартина Стронг. Тя, според външното министерство, се отнесла диалогично и с разбиране. Официално искането за екстрадирането на Желяз Андреев не е пристигнало у нас. То може да дойде до 2 месеца след искането за задържане, което стана повод Андреев да бъде арестуван.

„Проведох среща в съответствие с указанията със заместник-ръководителя на мисията. Срещата премина в добър дух и беше свързана с нашето желание за провеждане на консултации с Държавния департамент на САЩ”, заяви заместник-министърът на външните работи Юрий Щерк.

„Става въпрос за предварително искане за задържане, когато една от двете страни е във фаза на производство”, каза той.

„Когато една от двете страни прецени, че незабавно трябва да има мерки и след 60 дни срок след това…”, уточни Щерк.

Към момента в България няма официално искане от САЩ за екстрадиция, само за задържане.

„Преди всичко, за да се стигне до екстрадиция, трябва да има престъпление спрямо законодателството на двете страни и второ нещо спрямо договора”, каза Щерк.

Дори да е налице престъпление, съдът може да се произнесе друго. Български съд трябва да прецени дали  искането на САЩ е основателно.

„Съответни инструкции са дадени на нашия посланик във Вашингтон, за да бъдат изяснени всички неща. Очаквам още в днешния ден да има консултации, но все пак има часова разлика”, изясни заместник-министърът на външните работи.

Обвинителният акт срещу Желяз Андреев

Екстрадицията на български граждани за САЩ се регулира от Закона за екстрадицията и европейската заповед за арест и от Договора за екстрадиция между правителствата на България и САЩ, ратифициран на 23 април 2008 година и влязъл в сила на 21 май 2009 г., добавят от Външно.

Каква ще е съдбата на арестувания Желяз Андреев?

Конкретното искане за екстрадиция на Желяз Андреев е постъпило във Върховната касационна прокуратура по линия на международното полицейско сътрудничество. МВнР припомня, че решението за екстрадиция е от компетенциите на съдебната власт.

За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.