Текстовете целят да подобрят и доверието на гражданите и бизнеса в онлайн средата

Изцяло новият Законопроект за киберсигурността мина на първо четене в парламента, предаде БГНЕС.

Текстовете целят да подобрят и доверието на гражданите и бизнеса в онлайн средата, както и да създаде възможност за по-пълноценно използване възможностите на цифровия свят – социални медии, електронно правителство, електронно обучение и електронно здравеопазване.

"ЦИФРОВА ЕВРОПА": 9 млрд. евро за цифровизация и изкуствен интелект

С новия нормативен акт вносителите от Министерски съвет изпълняват ангажиментите на страната ни като член на ЕС да въведе в националното си законодателство мерки за високо общо ниво на сигурност на мрежите и информационните системи в съюза. Необходимостта от нов закон е аргументирана с факта, че киберсигурността е регламентирана в редица закони, но не е систематизирана и не отговаря в пълна степен на новите предизвикателства. „В условията на нарастваща и необратима дигитална зависимост, дефицитите в мрежовите информационни системи и липсата на регламентация за ефективната защита на сигурността им водят до компрометиране на основни услуги, спиране на дейности и загуби“, аргументират се вносителите в мотивите си.

Изкуствен интелект ще може да замени човека след десетина години

С приемането на закона се цели координация между институциите, както и правила за докладване на инциденти в киберсигурността, засягащи административните органи и доставчиците на цифрови услуги.

Законът предвижда и създаване нов орган - Национално единно звено за контакт, както и организацията на Националната система за киберсигурност. Поставят се и стандарти за сигурност, на които трябва да отговарят информационните системи.

КИБЕРСИГУРНОСТ: Защитата на личните данни - приоритет на българското европредседателство

От опозицията не подкрепиха законопроекта. „Навлизането на информационните технологии във всички сфери на живота има двустранен характер. От една страна е ползата от по-лесното ползване и управление на различни процеси, а от друга – защитата на комуникационната инфраструктура и данните в системите“, подчерта Тодор Байчев от „БСП за България“.

Според него с предложения законопроект не се решават основни проблеми и не покрива всички уязвими точки в тази област. Тодор Байчев подчерта, че групата на „БСП за България“ ще се въздържи при гласуването и няма да подкрепи законопроекта на първо четене. „Така предложеният законопроект няма да произведе никакво полезно действие, докато не се постави истинският въпрос за прозрачността, независимостта в софтуерния код. Докато това нещо не се случи, ние няма да можем да говорим за каквато и да било киберсигурност“, аргументира се той.

За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.