Той поясни какво съдържа законопроектът на министерството
"Общините ще имат основна роля за реализирането на реформата в областта на социалните услуги". Това заяви министърът на труда и социалната политика Бисер Петков. Изказването му дойде по време на участието му в XIII годишна среща на местните власти, организирана от Националното сдружение на общините в Република България, съобщиха от пресцентъра на социалното министерство.
Бисер Петков: Общините ще имат основна роля за социалната реформа
Петков очерта ролята на местните власти като основен доставчик на социални услуги. Законопроектът предвижда насочването за ползване на социални услуги да се извършва основно от общините, а не от Агенцията за социално подпомагане, както е в момента.
Създаването на социални услуги ще става с решение на общинските съвети в съответствие с националната карта на услугите, която предстои да се разработи, е обяснил министър Петков. Той е подчертал, че със законопроекта за социалните услуги се постигат важни цели, свързани с осигуряване на по-голяма им достъпност, качество и ефективност. С промените се насърчава публично частното партньорството и се прави реална крачка към децентрализацията на социалните услуги, е казал още Петков, цитиран в съобщението.
ЗА ХОРАТА С УВРЕЖДАНИЯ: Омбудсманът и министерството - в остър сблъсък (ВИДЕО)
В законопроекта се предвижда финансирането на социалните услуги да става чрез единни разходни стандарти. Държавата ще запази периметъра на своите отговорности в рамките на финансирането и планирането на услугите. Предвижда се създаването на нова Агенция за качество на социалните услуги, която ще отговаря за разработване на стандартите за качеството на социалните услуги и ще контролира тяхното спазване, обясни министър Петков.
Той добави, че в законопроекта за социалните услуги е регламентирана и асистентската подкрепа за хора с увреждания и възрастни, които не могат да се обслужват самостоятелно. Предвижда се тя да се предоставя на базата на единен разходен стандарт като държавно делегирана дейност чрез общинските бюджети.
Министър Петков е добавил, че до края на 2018 г. се очаква да стартира нова схема, финансирана по оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" за патронажна грижа. За нея е отделен ресурс от 46 млн. лв. за почасови интегрирани здравни и социални услуги за над 17 000 възрастни и хора с увреждания. Министър Петков е благодарил на представителите на местните власти за активното участие на Националното сдружение на общините в България при подготовката на проекта на Закон за социалните услуги. В средата на октомври предстои законопроектът да се публикува за обществено обсъждане.
Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК.
Редактор: