Снимка: Олег Попов, NOVA
В изложбата бяха показани древни сечива и уникални артефакти
Посетителите имат възможност да видят едни от първите метални сечива от Дуранкулак, изработени от самородна мед. Централно разположена в залата беше Архиепископска митра (корона) от Охрид, изработена във Венеция, в началото на XVIII век. Уникалната нефритена плочка за колан, открита през 2017 г. от директора на НИМ, доц. д-р Бони Петрунова при разкопки на нос Калиакра заема заслужено място в изложбата. Красивият художествен предмет от бял нефрит, датиран от XIV век, най-вероятно изработен в Китай по време на династията Юан, е използван като катарама в униформата на воини монголи.
В изложбата са представени и най-голямото късче злато от България, от района на Етрополе, и самородното злато от река Огоста, доказателство за богатството на българските земи. Злато, което е послужило за изработване на уникални изделия още преди 6000 г.
Сред експонатите от НИМ посетителите могат да видят иконата от Охрид „Дванадесетте господски празници“ от ХІІ век и втора половина на ХІV век и Мощехранилницата на Св. Матрона от началото на XVII век.